4448352

Kurum ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikayetlerinizi BURADAN tıklayarak gönderebilirsiniz.

  • 1. Satış sonrası hizmetler için
  • 2. Diğer bilgiler için
Kategoriler: Elektronik Beyazeşya

10 yorum

SEVGİ GÜMÜŞ TÜRKEL · 29 Kasım 2017 16:02 tarihinde

yukarıdaki yorumları okuyunca bu şikayetlerin genel olduğunu fark ettim.teka cam ocagımızın bir gözü yanmıyordu.servis çağırdık.izmir karabağlar servisi cuma gününe randevu verdi.gelmedi.bayraklı servisini çağırdık.geldiler ocağın rezistansı bozulmuş.götürdüler.ertesi gün gelen eleman zil zurna sarhoş.inanabiliyor musunuz mutfak koktu içkiden.400 tl almayı biliyorsunuz çalıştırdığınız elemanları da bir kontrol edin.şikayet etmek için arıyorum on dakikadır telefonu açmıyor kimse.

mahsun ÖZTEP · 26 Haziran 2015 14:24 tarihinde

SAYIN TEKA YETKİLİLERİ..yıllardır teka ürününe sahip olmak istedim.yeni aldığım eve teka ankastre aldım..ya allah dedim.ocağı yakmaya çalıştım..basılı halde 65 kez çıt çıt bir türlü yanmıyor. servisi aradım. normal dedi..varmı böyle bir mazeret…ben çakmağa bastığım an ikinci çıt alev olur..20 yıllık arçelik hala daha güzel..inanın yazarken mutfaktan çıt çıtlar gelmeye devam ediyor…

GÜLŞEN · 5 Ağustos 2014 11:43 tarihinde

01.08.2014 Cuma günü 09:06’da 444 8 352 nolu telefonu arayarak Tuzla için servis istedim. Bana 0216 420 84 34 nolu telefondan servis yazdırabileceğim iletildi.
01.08.2014 Cuma Saat 09:18 ‘de 0216 420 84 34 nolu telefonu arayarak Tuzla için Teka ankastre ocak,davlumbaz ve fırın servisi açtırdım. Aynı gün gelinemeyeceği , 02.08.2017 Cumartesi için servis yazılabileceği iletildi. Kaçta gelebileceklerini sorduğumda (sabah ya da öğleden sonra gibi…) saat veremediklerini gün içerisinde mutlaka gelineceğinin ve gelmeden yaklaşık 1 saat önce haber verileceği bilgisi verildi.
02.08.2014 günü saat 15:00’e kadar bekleyip kimseden telefon gelmeyince saat 15:03’de servisi aradığımda servis saatini teyit etmek istediğimi söylediğimde “ arkadaşlar şuan servisteler size yetişemezler” sözüyle karşılaştım ve ben bunu hafta sonumu eve bağlayarak geçirirken servisi aradığımda öğrendim.
Servis yazdırırken tüm bilgilerimin alınmasına rağmen ZAHMET edip de bir geri dönüş yapılamadığı gibi LAKAYT bir şekilde “boşuna beklemeyin” cevabıyla karşılaştım.
Başka bir izin günümün olmadığını ve saat kaç olursa olsun bugün gelmeleri gerektiğini ilettim. 1 saat içerisinde haber bekliyorum dedim ve yine saat 16:10’da ben aradığımda “boşuna beklemeyin . Zaten tek servis ekimiz çalışıyor ve yetişemezler çünkü kavacıkta servisteler” cevabıyla karşılaştım.
Benim başka bir izin günümün olmadığını saat kaç olursa olsun gelebileceklerini hatta gelmeleri gerektiğini iletmeme rağmen hiç oralı olmadılar.
Madem tek servis ekibi çalışıyor istanbulun iki ayrı ucuna nasıl yetişebileceklerini düşünüp de benim haftasonumu bağlayarak servis açıyorlar ve bana haber bile verilmeden ben aradığımda gelinemeyeceğini öğreniyorum.
Arkasından 444 8 352 nolu müşteri hizmetlerini aradığımda da çok komik bir şekilde mesai saatleri dışındayız anonsuyla karşılaşıyorum. Nasıl bir Müşteri hizmetleri anlayışıdır bu!
Anadolu yakasında başka servis yok sanırım ya da var da bana kendileri ilk servis kaydını alırken vermediler. İşini düzgün yapan bir servis olsaydı aynı gün veya bugün bu saate kadar müşterisini arayıp bir aksilik oldu fakat Pazartesi (bugün) akşam iş çıkışınızdan sonraki bir saate gelelim gibi bir yaklaşım bekledim fakat o da yok.
Bu servis hakkında ŞİKAYETÇİYİM

04.08.2014 _ bugün beni mesai saatleri içerisinde arayıp 10dk.sonra sizdeyiz diyen biri arıyor…..
Tabiki mümkün değil dedim.Cumartesi gelmeyi beceremeyen servis şimdi de 10 dk sonra sizdeyiz diyor. hafta içi sadece 5:30dan sonra gelebilirsiniz dememe rağmen SUÇLULUĞUNDAN ÖTÜRÜ SAAT GEÇ DE OLSA GELMESİ GEREKEN SERVİS 6’da servisimiz sona eriyor gelemeyiz , ANCAK YARIN diyor.

05.08.2014_SERVİSİ ARIYORUM TAM OLARAK KAÇTA GELECEKSİNİZ DİYE ,CEVAP : ” C.TESİ BİZ SİZE GELMİŞİZ.KİMSE YOKMUŞ EVDE.” SİNİRLENİP SÖYLENİYORUM, SONRASINDA SİZ BİZİM PATRONU ARAYIN DENİYOR.
CILKI ÇIKMIŞ BİR SERVİSLE MUHATTAP OLMAYA ÇALIŞIYORUM.
SONUÇ SERVİS BİRTÜRLÜ GELMEK İÇİN ÇABA GÖSTERMİYOR.

hayri ulaş · 16 Nisan 2014 11:16 tarihinde

teka müşteri hizmetlerinin kötülüğü ile meşhur bir firma. bakmayın TV’de sürekli reklamlarına, alıp da bir sıkıntı çıktı mı asla ilgilenmiyorlar.

Ela Yağan · 21 Ağustos 2013 12:35 tarihinde

Teka marka evye satın aldık. Evyenin kenarından altındaki mutfak dolabına su sızıyor. tam 5 kez servisten destek aldık. her gelen usta etrafını silikonlayıp gidiyor. ben kenarında bir karış silikon dolu bir evye görmedim. her defasında da dolabın altına su sızdırmaya devam ediyor. 1,5 aydır devam ediyor. kaç kez daha servis çağırmamız gerek bilmiyorum.

Ahmet CÖRÜT · 16 Şubat 2013 17:48 tarihinde

Teka dan üçlü set ve mutfak evyesi satın aldım.Üçlü ankastre set fırın davulumbaz ocak parmak izi yapmayan diye satıldı. ancak ocakta ve davulumbazda parmak izi ve her şey belli oluyor lekeler silinmeyle çıkmıyor.özel ilacını kullandığımız halde lekeler yinede çıkmadı.Bizlere sattıkları granit siyah evye ise ikiayda renk attı çirkin pis bir görüntü oluştu mutfağı rezalet gösteriyor.servise ve satan bayiye defalarca söylediyimiz halde ilgilenen olmuyor.Lütfen üretiğiniz mallara sahip çıkın.

tugba · 30 Ekim 2012 11:31 tarihinde

merhaba ocağımın diğmelri kırıldı ve dönmüyor servis istiyorum

Hülya ERMİŞ · 14 Eylül 2012 15:54 tarihinde

merhabalar 3-4 ay önce üçlü ankastre setimizi taktırdık fakat ocak düğmelerinin boyaları monte edildiğinden beri boyası çıkmış durumda ve gün geçtikçe daha fazla boyaları çıkıyor

murat karataş · 26 Ağustos 2012 11:40 tarihinde

bauhaus tan aldığım thor marka fırının ön camı içten leke oluştu çıkaramıyoruz lütfen yardımcı olurmusunuz.

sertan güven · 26 Temmuz 2012 11:08 tarihinde

tunceli bayinizden almış olduğun teka 3 lü ankestre takımına ait davlumbazım mutfağıma 1 ay dan fazladır monte edilmedi.Bayinize uğradığımda benim yanımda fabrikayla veya yetkili bölgeyle görüşmelerinde kargoda olduğunu veya yeni kargoya verildiğini ifade ediyorlar.Tekanın müşteri hizmetlerini aradım bana istanbul u aramam gerektiğini kendilerinin birşey yapamayacağını söyledi.İstanbul lu 2122746104 numarayı verdiler ve aradım bana yapacak birşey yok bekliyeceksiniz yada bayi ile görüşün bayi ile görüştüğümü söylememe rağmen dinlemeden olmaz ifadesi kullanılıyor.müşteri şikayetimi bildireceğim bir yetkili ile görüşmek istediğimi söylediğimde yapabilecekleri birşey olmadığını söyledi ve benim ısrar etmemle telefonun kapanması canımı sıktı ve bemde ürününüzü İADE ediyorun başka marka mı yok.Saygılarımla ,bir daha teka mı kesinlikle hayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Elektronik Beyazeşya

Sharp müşteri hizmetleri çağrı merkezi iletişim telefon numarası

Sharp ile ilgili sorularınız mı var? Fotokopiniz mi arızalandı? En hızlı bir şekilde Sharp müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya dokunarak arayın. Sharp Müşteri Hizmetleri Sharp ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikâyetlerinizi Daha fazlasını oku…

Elektronik Beyazeşya

Termikel Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Telefon Numarası

Termikel ile ilgili sorularınız mı var? Ankastreniz mi çalışmıyor ? Fınınızda sorun mu var? En hızlı bir şekilde Termikel müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya dokunarak arayın. 444 0 493 Müşteri Hizmetleri 0 850 Daha fazlasını oku…

Elektronik Beyazeşya

ZTE Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

ZTE ile ilgili sorularınız mı var? Modeminiz mi bozuldu? Akıllı telefonunuz mu sorunlu? En hızlı bir şekilde ZTE müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın. 0 850 33 90 983 ZTE Müşteri Hizmetleri ZTE Daha fazlasını oku…