Nike ile ilgili sorularınız mı var? Ürünü incelemeye göndermek mi istiyorsunuz? Ayakkabınızın dikişleri mi attı? En hızlı bir şekilde Nike müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın.

nike müşteri hizmetleri

0 212 365 04 90

Nike Müşteri Hizmetleri

Beklemeden Nike Müşteri hizmetleri temsilcisine bağlanmak için sırasıyla 4 tuşlayınız. Müşteri temsilcisine bağlanıyor.

Kurum ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikâyetlerinizi iletmek için BURAYA tıklayınız.

  • 1. Yeni bir sipariş vermek için
  • 2. Mevcut siparişleriniz için
  • 3. İade değişim talepleri için
  • 4. Müşteri Temsilsisine bağlanmak için

Nike, önde gelen spor ayakkabı, spor giysi ve spor aksesuarları tasarımcısı ve pazarlayıcısı şirkettir. Phil Knight ve Bill Bowerman ortaklığıyla kurulmuştur. Daha sonra firmada çalışan ve kendisi de bir koşucu olan Jeff Johnson tarafından, bir gece rüyasında Yunan mitolojisinin Zafer Tanrıçası Nike’ı görmesiyle firma adı Nike olmuştur. Air Jordan ve Nike Golf gibi alt markalarının yanı sıra, Converse gibi bağımsız markaların da sahibidir.

Nike, pek çok futbol takımına ve ulusal takıma sponsor olarak, futbol dünyasına ağırlığını koymuştur. Paris Saint-Germain FC, Manchester City ve Barcelona öne çıkan sponsorluklarıdır. Dünyanın en bilinen markalarından olan Nike’ın Swoosh denen ünlü simgesi, Carolyn Davidson adlı bir üniversite öğrencisi tarafından 35 dolara çizilmiştir.

Nike müşteri hizmetleri, müşterilerini her türlü sorunlarına cevap verebilmek için çağrı merkezinde işini ehli temsilciler görevlidir. Genellikle hafta içi hergün muhatap bulabildiniz çağrı merkezinde, her gün binlerce kişinin arama yaptığı çağrı merkezinde, her ne kadar müşteri temsilcisine hemen bağlanamasanız da sorunlarınızla yakından ilgilenilmektedir. Bunun yanında ayrıca Nike web sitesinde bir iletişim formu bulunmaktadır. Yukarıda bağlantı adresi verilen bu form ile her türlü sorun ve şikayetlerinizi Nike firmasına iletebilirsiniz.


116 yorum

selami · 14 Ağustos 2017 15:04 tarihinde

selam size bitlis tatvan ilçesinden yazıyorum.hızla büyüyen ilçemize son yıllarda büyük firmalar tarafından ve bankalar tarafından aşırı rağbet görmektedir.bitlisin ilçesi olan tatvan tüm ilçe ve ili hatta muş ili ve ilçelerinide ağırlamaktadır.ekonomisi güçlü olan bu ilçede ciddi cirolar yapılıyor.ilçeye gelen mağazalar defakto.ykm.kığılı.lcvaikiki.ds damat.teknosa.tekzen.karacahome.enzahome.bim.a101.şok.migros.carfursa.
mağazamız:sağında yapışık işbankası. ak bank.gratis. solunda:meşhur yöresel yemek büryan restoran garanti bank.
bilginize ve ilginize sunarız saygılarımızla

MUSTAFA bOLAT · 11 Ağustos 2016 14:37 tarihinde

merhaba bir ayakkabı almak için nike forum istanbul avm deki subenize gittim 290 tl lik bir ayakkabı vardı begendim ve almak istedim tebessüm ederek biraz pahalı dedim personeliniz ne dese begenirsiniz bana pahalıysa almayın neyse dedim ufak bir tartişma oldu ve kendini yönetiçi oldugunu söyleyen bir kişi gelerek ben yardımcı olayım dedi yo bişey sadece biraz pahalı dedim personeliniz bana bu cvb verdi dedim kendinin mudur oldugunu söyleyen kişi de anlayacagını düşündüm ama oda anlamadı bana almayın beyefendi deyip ukala ukala konuşup resmen beni kovdu.

MUSTAFA POLAT · 11 Ağustos 2016 14:36 tarihinde

merhaba 11,08,2016 gunu bir ayakkabı almak için nike forum istanbul avm deki subenize gittim 290 tl lik bir ayakkabı vardı begendim ve almak istedim tebessüm ederek biraz pahalı dedim personeliniz ne dese begenirsiniz bana pahalıysa almayın neyse dedim ufak bir tartişma oldu ve kendini yönetiçi oldugunu söyleyen bir kişi gelerek ben yardımcı olayım dedi yo bişey sadece biraz pahalı dedim personeliniz bana bu cvb verdi dedim kendinin mudur oldugunu söyleyen kişi de anlayacagını düşündüm ama oda anlamadı bana almayın beyefendi deyip ukala ukala konuşup resmen beni kovdu kovdu.

seyhan bulut · 31 Temmuz 2016 17:01 tarihinde

7 mayıs 2016 tarihinde samsun yeşilyurt alış veriş merkezindeki nike mağzasından 8181101-400 kod numaralı nike spor ayakkabısı aldık.1 ay geçmeden kızımın sol ayagının iç kısmı ağrımaya başladı.başta önemsemedik ama ağrıdan ağlayınca dr.a götürdük. ayagındaki nike spor ayakkabısını kesinlikle giymesin içe doğru basıyor ayagı yamuk basıyor ortapedik bozukluk var dedi. hemen ayakkabıyı inceledim. sol arka tekinin havası inmişti. akabinde 15 haziran 2016 da ürünü firmaya şikayet oluşturarak teslim ettim ve 20 haziran 2016 da cevabı geldi ve kesinlikle üründe bir sorun yok dediler.çocuğuma kesinlikle nike ayyakkabıyı ayagının agrısı tekrarlamasın diye giydirmiyorum.ancak hatalı ayakkabı elimizde kaldı.
İsteğim dikkate alınmaz ise tüketici haklarına müracat etmeyi ya da nike şirketini dava edeceğimi bilmenizi istiyorum.

Sevcan · 15 Mayıs 2016 19:09 tarihinde

27.02.2016 tarihinde almış olduğum MESCURIAL SUP Nike ayakkabı 1,5 ay içinde sadece 4 maçta giydikten sonra sağ tekte civide çatlama meydana gelmiştir. Ürünü aldığım mağazaya geri götürdüğümde ürün incelemeye alınmış. yapılan değerlendirme sonucunda herhangi bir sorun olmadığı cevabı verilmiştir.
Şimdi siz yetkililere soruyorum. bu kramponlar sadece maçlarda giyilen bir ayakkabıdır. ve oğlum şu an 15 yasında 6 yaşından beri futbol oynuyor 9 yıldır adığımız ayakkabılar sadece ayak büyüdüğü için yıpranmadan yenisi alınmıştı. oysa şimdi 479 tl ye aldığım ayakkabı 1,5 ayda çivisi çatlayıp kullanılamaz hale gelmiştir.
Diğer ilginç olan aynı zamanda arkadaşımda oğluna ayakkıbı almış ve ondada catlama olmuş ve o kabul olmuştur. bu degerlendirmeler neye göre yapılmaktadır

alev yıldırım · 31 Mart 2016 21:52 tarihinde

ben oğluma koşu ayakkabısı siparişi verdim ve renk yanlış geldi ben siyah gri istemişken beyaz aykkabı geldi bkdss

alev yıldırım · 31 Mart 2016 21:50 tarihinde

ben siyah gri erkek koşu ayakkabası sipariş verdim ve gelen ayakkabı ise beyaz ellinizde istenen ayakkabı yoksa niye gönderiyorsunuz

Şadiye Gülsen Pişirg · 23 Aralık 2015 13:55 tarihinde

Antalya markantalya mağazasından 23.08.15 tarihinde aldığım 240 TL’lik ayakkabım HERGÜN GİYMEME RAĞMEN deforme oldu iki kez gönderdim ikisinde de kullanıcı hatası diye olumsuz bir şekilde bana geri döndü. 3 yaşındaki yeğenim parkta o kadar koşup oynuyor topa vuruyor hiç bişeyi yok ablam defalarca çamaşır makinasına atıp yıkadı herhangi bi sorun yok. Bu benim kullanım hatam değil!!! Bunu asla kabul etmiyorum. Nike nike diye dünyaca ünlenen bir marka olmanıza rağmen çok adi ürünleriniz ve siz bu kadar büyük bir marka olmanıza rağmen ürününüzün arkasında duramiyorsun, öğrenmişsiniz “kullanıcı hatasi” herkese aynı şeyi söylüyorsunuz. GREYDER’DEN almış olduğum 4 senelik botumda herhangi bir deforme eskime yok. Bir daha nike mi? Tovbeler olsun benden aldığınız 240 lira haram olsun. Bu burda ki yorumla da bitmicek sizi tüketici haklarına şikayet edicem!!

TURGUT GÜMÜŞ · 16 Aralık 2015 18:03 tarihinde

12 11 2015 tarihinde istinye park nıke mağazasından 580 tl ödeyerek mont aldım fakat giydiğim günden beri montun içinden tüyler dökülmeye başladı ilk önce yenidir düzelir diye düşündüm ama gün geçtikçe daha fazla dökülmeye başladı aldığım yeri aradım montu 21 gün süreyle incelemeye gideceğini söylediler.Böyle saçma sapan hizmet anlayışı olamaz bakıldığında nıke dünya devi bir marka ama sonuç koca bir sıfır

FATMA BÜYÜKPATIR · 1 Aralık 2015 20:01 tarihinde

5 ay önce KAYSERİ FORUM NIKE MAĞAZASINDAN ALT ÜST EŞOFMAN TAKIMI ALDIM KISA SÜREDE (TOPLAM 3 KEZ GİYMEME RAĞMEN) DİZ YAPTI VE ÜST EŞOFMANDA PAMUKLANMA MEYDANA GELDİ ALDIĞIM FİRMAYA İLETTİM ÇOK KISA SÜREDE CEVAPLANDI KABUL EDİLMEDİ ÜRÜNÜNÜZ DENİLDİ KULLANICI HATASI HERHALDE **?????? TEKRAR GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİM GÖNDERDİK DEDİLER AMA KONTROL EDEN NIKE FİRMASI DEĞİL KENDİ KONTROLERLERİ …KAŞE VE VERİLEN CEVAPDA KENDİ FİRMA KONTROLORİ OLARAK YAZIYOR KAŞE DE AYNI ŞEKİLDE SATIN ALDIĞIM FİRMANIN KAŞESİ YANİ ALDIĞIM FİRMA HEM KONTROL ETMİŞ HEM CEVAPLAMIŞBEN KULLANICI HATASI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM PAZARDAN DA ALMADIM BİR SÜRÜ PARA VERDİM VE KULLANAMADIM KULLANMAYACAĞIMDA BEN ÜRÜNÜN GÖNDERİLMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM KONUYA AÇIKLIK GETİRMENİZİ VE ÜRÜNÜMÜN KABUL EDİLMESİ KONUSUNDA GEREĞİNİN YAPILMASINI İSTİYORUM CEVAP SONRASI OLUMSUZLUK HALİNDE GEREKLİ BAŞVURULARDA BULUNACAĞİMI DA BELİRTMEK İSTERİM

Vefa · 13 Kasım 2015 09:11 tarihinde

Van BOYNER Mağazasından aldığım NIKE marka ayakkabının her iki tekinde yan serçe parmağında yırtılma oluştu. 07.10.2015 tarihinde inceleme için van BOYNER Mağazasına verdim ayakkabıyı ancak 12.11.2015 tarihine kadar olumlu veya olumsuz cevap alamadım.12.11.2015 tarihinde bizzat gidip sordum sonra aynı gün beni aradılar yasal sure içinde aramadıklarını belirttim bana 04.11.2015 tarihinde mesaj ile bildirdiklerini belirttiler herhangi bir mesaj almadım aranmadım.bunu belirttiğimde sistem mesaj atıyor alıp almaman bizi ilgilendirmez deyip eski urunu iade ettiler.

Ahmet Aslan · 25 Ekim 2015 12:35 tarihinde

Batman boyner den Nike ayakkabı aldım 1 haftalık girdim kenarda açılma oldu garantiye yoladm garanti ayakkabısı gere bana yolamis bu nedir ya dolandiliciktan başka bişi yok ya 209 tl ye aldim

SİBEL ÇANKAYA · 17 Ekim 2015 06:40 tarihinde

Eskişehir ender mağazasından almış olduğum nike ayakkabı iç astarı yırtıldı firmaya yolladım ancak tüketiciyi ikna ve tatmin edici bi açıklama yapılmadı.Ürünü alırken 2 yıl garantisi var dediler hiçbir şeyde ürünün arkasında değiller.Ama kinetix öyle değil

metin · 21 Eylül 2015 08:07 tarihinde

nike mağzasında spor ayakabı aldım 3 ay sonra tirnak cekildi ayakabı parçaladın nike marmara forum istanbul mağzasına götürdüm 2 kez incelemeye gitti sonuç olumsuz artık cözülmesin istiyorum bu durumu

Gülfe Karabağ · 16 Eylül 2015 13:03 tarihinde

Nlke..hiç alınacak bir marka değil. .tamamen her üründe sorun çıkıyor hiçbir sorunlara yardimci olmuyorlar

Gülfe Karabağ · 16 Eylül 2015 13:01 tarihinde

Nlke… marka adl altında tamamen dolandırıcı bir marka

genç osman SEL · 7 Eylül 2015 12:19 tarihinde

bu markaya aitspor ayakkabası aldım ayakkabı .ayakkabı iki ay sonra yan tarafından açıldı Degişimi için muhatap bulamıyorum .tüketici haklarına başvuracagım

Ali Sinan Seçkinli · 24 Temmuz 2015 12:31 tarihinde

6 ay önce konya kule site magazasından oğlum için tam 600 tl ye spor ayakkabısı aldım.Ön tarafında açılma ve ayakkabı bağların girdiği yerlerde kopmalar oldu.Sonuç olumsuz cevabı geldi.Bu işin başında kim varsa,kim benim ürünüme olumsuz yanıt verdiyse,kim bu işe sebebiyet veriyorsa onları Allaha havale ediyorum.Yazıklar olsun

menderes zengin · 12 Temmuz 2015 10:14 tarihinde

Alanya ayakkabı dünyasından oğluma nıke marka ayakkabı aldım bir ay geçmeden ayakkabını üstünde ve altında değişimler olmaya başladı hemen götürdük ama her
zamanki gibi kullanıcı hatası olarak geri döndü bu saatten sonra asla nıke markasına para vermem kimseyede tavsiye etmem paranla rezil oluyorsun

Hüseyin GENÇ · 2 Haziran 2015 13:59 tarihinde

kaliteli marka diye yıllardır nike ayakkabı eşofman vs.alırım artık tövbe ediyorum herkes duysun kalite sıfır hatta sibirya bölgesinde eksi dereceler olur kalite eksi olmuş birde kendi hataları asla olmaz,hep kulanım hatası ayakkabı aldım 380 tl sağ ve sol ikisindede dikişlerden söküldü gönderdik kulanım hatası diye geri geldi bende artık nike markası hatalı marka olarak ilan ediyorum ve hiç kimseye tavsiye etmiyorum.

merve boncukcular · 1 Haziran 2015 15:08 tarihinde

en kısa çözüm tüketici hakları mahkemesi yarın hemen başvuruyorum …

M.sinan gercek · 15 Mayıs 2015 09:23 tarihinde

Oğlum için eylül 2014 de aldığımız ayakkabı yanlarından açılma yaptı.şikayetçi olduk İzmire ekspere gitti geldi kullanıcı hatası dendi.Tüketici haklarına başvurduk yedi ay sonra sonuçlandı tüketici hakem heyeti kararını Zonguldak Samuray spor mağazası kabul etmiyor .çeşitli bahaneler ileri sürürek parayı ödemek istemiyor.Bir daha bu mağazadan alışveriş yapmam ve dostlarıma yaptırtmam .Satarken tık diye karttan çekiyorlar. Geriye isterken paranla rezil oluyorsun.

Ayten YILMAZ · 16 Nisan 2015 21:09 tarihinde

Aydın Nazilli ilçesindeki sari yildiz mağazasından mayis 2014 te ayakkabi aldim.Ilk giydigimde ayaklarimin arka tarafları yara oldu.Magaza aracılığıyla Nike merkezine gönderildi. Uzun bir aradan so n ra üretim hatasi olmadigi gerekcesiyle geri geldi.incelendigine dair hic bir belirti yoktu.Aynen geri geldi. Bir daha as l a nike almam.Iyi kalitede bir ayakkabim olsun istemistim.Hic giyemedim.

İbrahim Gören · 13 Nisan 2015 13:53 tarihinde

siyah-yeşil 41 numara Nike markalı ürün aldık.3 hafta için de ayakkabını yan fileleri yırtıldı.Aldığımız yere geri gönderdik fakat Nike firması kullanıcı hatası diye ayakkabıyı geri göndermiş.Ürünleri garantili diye uçuk fiyatlara satıyosunuz ama asla ürünlerinizin arkasında değilsiniz.İnsanları kaliteli ,garantili diye kandırıp kazıklıyosunuz.Pazar malları bile sizin adi ürünlerinizde iyi.Sizi tüketici haklarına şikayet edip maddi manevi tazminat davası açıcam.Bu ayakkabıyı çocuk sadece okula gidip gelirken kullandı.Yazıklar olsun ne adi firmaymış.

B. aktaş · 9 Mart 2015 11:14 tarihinde

Dün Torium mağazasından mont aldım deli gibi tüy döküyor. 1 günde araba bile tüy içinde kaldı. Dikiş yerlerinden tüyler su gibi sızıyor. Sabahtan bu yana müşteri hizmetlerinede ulaşamıyorum….!!Bu montu 400 tl ye satıyorsunuz ama hiç mi kalite kontrolleriniz yok!! nasıl satışa sunarsınız bu ürünü

tülay akkenar · 2 Mart 2015 12:58 tarihinde

böle terbiyesiLik görmedim bir insanda telefona baksada işimizi çözse birde nike diye güvenip alıyoruz karşımızda muhattap yok!

ibrahim · 22 Şubat 2015 21:31 tarihinde

31.07.2014 tarihinde kayseri forum nike store dan aldığım nike tiempo legend 5 fg kramponumun 1.ayda sol ayak ucu ve sağ ayak içinde açılmalar oldu bunu ben götürdüm ama değiştirilmedi benim kramponun 2 yıl garantisi var değiştirilmesini talep ediyorum aksi taktirde tüketici haklarına cikacam artık tak etti diğerinde de aynısı olmuştu

kursad · 19 Şubat 2015 17:09 tarihinde

boyner kayserı park magazasından nıke marka 1 yıl garantili spor ayakkabı aldım satarken şöyle i böyle iyi dediler 1 ayda ön taraftan yırtıldı gitti. tekrar faturasıyla iadeye verdim kullanıcı hatası dediler hiç alakası yok 1,5 yıl önceki ayakkabım halen bundan iyi suan gecen senekı baska marka ayakkabımı giyiyorum.garanti falan fasa fiso inanmayın.

fatma · 21 Ocak 2015 16:12 tarihinde

bende bu firmadan ayakkabı alıdım 2 ay sonra kokmaya başladı ve o kadar para vermeme ragmen kokudan rahtsız oluyorm inanın 10 milyona ayakkabı alsamda kullansaydım içime baatmazsı ama şimdi içim sızlıyoru verdigim paralara nike yuaktın vizi harm olsun param sana

ezgi gungor · 21 Ocak 2015 14:10 tarihinde

Antalya mark alis veris merkezinizde yapmis oldugum alis veriste elemaniniz koray beye ilgilerinden dolayi cok tessekkur ederim.daima boyle guler yuzlu ve ilgilenen elemanlariniz olmasi temennisi ile

Zehra · 10 Ocak 2015 17:31 tarihinde

ankara kızılayda training mağazasından aldığım kaz tüyü mont 1 ay kullanmama ve kesinlikle yıkamamama rağmen deli gib tüğ döküyor benim giydiklerimide geçtim yanımdaki insanın üstü bile tüğ oluyor ve bu ürün nasıl kullanıcı hatası oluyor gerçekten bir açıklama bekliyorum mağazadakiler bile hiç ilgili olmadılar dalga geçer gibi kaz tüyü böyledir diye yorum yapıyolar kullanmasam inanıcam ama adidasın kaz tüğünden çokta memnunum.

ceren · 30 Aralık 2014 10:08 tarihinde

pelican avm nike’tan arkadaşım için hediye aldım ve olmassa iade edeceğimi söyledim, satışı gerçekleştirmek için değişim ve iade kullanılmazsa 30gün demelerine rağmen 3.gün geri götürdüğüm kullanılmayan ayakkabıyı geri alamayacaklarını prosedürlerinin yanlızca değişim ve 6ay içinde kullanılması gereken bir kart yazacaklarını söylediler. bütün mağazalar sorgusuz sualsiz iade yaparken nike firması akşam 20.30 da aldığım ürünü yine o akşam götürürsem paramı alabileceğimi söylediler.kısacası hediye falan almayın..

berat tosun · 22 Aralık 2014 22:35 tarihinde

yıllardır ankarada ankamall mağazasından emre abimden alış veriş yaparım bütün nike kullanlara ve ankarada oturanlara tavsiyem nikeden ürün alacaklarsa mutlaka emre abi den alsınlar o bu işin ustası tecrübe abidesi ona benim çok kişininde güvendiğini adım gibi biliyorum bütün bilgiler onda saklı teşekkürler abi seni tanımak senden ürün almak çok güzel lakabıda ihtiyar yolunaçık olsun en kısa zamanda en iyi yerlerde olursun inşaallh by

Selçuk Akdeniz · 28 Kasım 2014 08:30 tarihinde

ümraniye Atakent Akyıldız Ticaret ten Nike marka Halı Saha Ayakkabısı Aldım, Alırken 2 sene tık demez şöle giyersin böle kullanırsın diyen arkadaşa 4 ay kullandıktan sonra geri götürdüm hangi ayakkabıyı ikisene giyiyoruzki deyince şoke oldum. Ayakkabı hem Sağ hem Sol (yani topa vurmadığım ayak) taraftanda açıldı. mağaza sahibine gönderelim bunu geri incelesinler diyorum adam bana hocam boşa masraf yaptırma benden çıkacak kargo parası diyor.
Siz Siz olun markaya filan kanmayın bimden Lugano halısaha kramponu almıştım 25 liraya yemin ediyorum onlar bile daha iyiydi, ayakkabı satarak dolandıracağınıza milleti, dayayın bıçağı alın elinden parayı allah nasıl biliyosa öyle yapsın topunuzu

Zafer EGE · 20 Kasım 2014 15:27 tarihinde

Bundan yaklaşık ilki ay önce Ankara Form AVM de bulunan mağazanızdan nıke bayan spor ayakkabı aldım ve ayakkabı ön taraftan açıldı aldığım mağazaya götürdüm satış fişi istedi bende fişi kayıp ettiğim için ibraz edemedim ve bana yardımcı olamayacaklarını söylediler

ersin yaman · 15 Kasım 2014 15:01 tarihinde

TEKİRDAĞ CORLU ORION AVM DEN ESIMIN BANA ALMIS OLDUGU URUNU YASAL SURE ICERISINDE TESLIM ETTIK VE TAM 3AYDAN BERI FIRMA TARAFINDAN IADEM YAPILMADIVE BEN BU HAKSIZ ODEMENIN FAIZINI KREDI KARTIMA ODEDIM MAGDUR OLDUM BIR DAHA BU MARKAYA KESINLIKLE KULLANMAYACAM VE TAVSIYEDE ETMUYECEM

Ramazan TÜFEKÇİ · 13 Kasım 2014 12:43 tarihinde

Yaklaşık 3.5 ay önce Boyner den Nıke spor ayakkabısı aldım.Ayakkabıda sökülme oldu ve 25.10.2014 tarihinde garantiye verip şikayetimi bildirdim.11.11.2014 tarihinde ürünü almaya gittim.Ve sadece sistemde talebin red olduğu görünüyor ve başka herhangi bir bilgi herhangi bir açıklama ne sistemde nede ayakkabı kutusunda yok. Nıke gibi büyük bir kuruluş da böyle bir şeyin mümkün olacağını düşünmüyordum.Hayal kırıklığına uğradım.bir kaç gün içinde tüketici haklarına başvurmayı düşünüyorum.

Enbiya · 6 Kasım 2014 21:14 tarihinde

Tekirdağ ilinde bulunan Tekira AVM deki Nike mağazasından eşofman takımı aldım ve eşofman takımımın alt ve ustunun farklı bolgelerinde tuylenmeler oldu. Fırmaya teslim ettim ve olumsuz cevap geldı. İkinci kez verdiğimde yıne olumsuz cevap verıldı. Bir eşofman takımının üstünün sırt kısmında, üretim yada materyal kaynaklı bir kusur bulunmamış ise, bahsettiğim bölgede bir deformasyon yada tüylenme meydana gelmesi için sırt üstü yerde sürünmem gerekir haksızmıyım sayın yetkili. Nike gibi bir firmaya bu şekilde geçiştirmenin yakışmadi, yasal haklarımı kullanacağım ve sosyal medyada tüm nike kullanıcılarına bunu ileteceğim

esra · 22 Ekim 2014 14:05 tarihinde

nike dan kardeşime ve kuzenime ayakkabı aldık ve 2 ay sonra ayakkabılar hiçbir zorluk görmeden önden açıldı ve siz nike ayakkabıyı geri götürdüğümüzde fatura istediler fakat bize fatura vermemişlerdi çünkü o gün kendime de ayakkabı almıştım onun faturası var ama kardeşimin ki yok onlar biz kestik diyorlar benim bütün bilgilerim orada var ve siz nike kutuların içine lütfen garanti belgesi koyunuz yoksa ürününüzden şüpheniz mi varda garanti belgesi vermiyorsunuz!!! ayrıca şunu da belirteyim bu zamana kadar çantalarımda dahil olmak üzere hep nike dan almışımdır Düzcedeki bayiniz sizin gibi ünlü bir markayı temsil edemiyor çünkü şikayetimizi dikkate almadılar bizi başlarından savdılar ayrıcada kötü davrandılar bundan sonra birdaha asla nike dan hiç bir ürün almıyacağım ve çevremdekilerin almasınıda her fırsatta engeliyeceğim böyle şey görmedim!!!

mehmet · 3 Ekim 2014 11:47 tarihinde

ben olivyımdan nıke ayakkabı aldım ve 2 ay sonra yanlardan patladığını gördüm ama geri götürdüğümde aldılar ama bakıp inceledikten sonra kullanım hatsıymışta diye geri verdiler töbeee ettim nıkeden alışveriş yapmıyom

Melih · 1 Ekim 2014 22:40 tarihinde

Ocak 2014’te satın aldığım ve 6. giyişimde hava tabanı belirsiz bir şekilde inen Airmax model ayakkabım için satın aldığım yer olan izmir balçova agora avm ye gittim.Sadece fitness salonunda giydiğimi özellikle belirttim. Kaydımı alıp İstanbul’a gönderiyoruz 2 hafta sonra arayın dendi. Mağazaya 2 hafta sonra gittiğimde değişimin mümkün olmadığı ve ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkandığı(!) gibi saçma bir cevapla karşılaştım. Zaten yıkamadığımı kaydımı alan kişiye sorusu üzerine belirtmiştim. Bu benim için Nike markasının sonu oldu böyle bir müşteri hizmeti cevabı hayatımda almadım kaldi ki başka bir ülkede olsam anında aynı modelin yenisi verilirdi. Tam bir rezalet Nike benim ve çevrem için bitmiştir.

kazım · 1 Ekim 2014 11:23 tarihinde

oğluma yarı prof krampon aldım . 3 ay garantisi var dediler, ayakkabının 3. giymede tabanı çıktı. her ikisinin de tabanı çıktı .. red cevabı geldi.. kullanıcı hatası dediler.. profesyonel takımda top oynuyo çocuk , suni çimde antreman yapıyolar. başka ortamda kesinlikle kullanılmadı..Ürünü aldığımızda tereddüt yaşamıştık ama.. daha önce aldığımız ürünlerde böyle bi sorun yaşamamıştık.. Tüketici haklarına şikayette bulunacağım .. hakkımı kesinlikle arayacağım..

cihan ertem · 23 Eylül 2014 08:41 tarihinde

Iki ay önce nike izmit istiklal şubesinden ayakkabı aldım iki ay sonra ayakkabı yandan önden arkadan kisacasi her yerinden açılmaya başladı incelemeye gönderdim kulanci hatası olduğunu söylediler iki aylık ayakkabının kullanıcı hatası olması enteresan birde yine bekleriz diye zaf gondermisler birdaha sizden birşey alırsam allah belami versin Allah sizinde belanizi versin pazarda satılan ayakkabılar bile sizin satiginiz ayakkabilardan daha saglam

ali · 19 Eylül 2014 18:36 tarihinde

20 nisan 2014 tarihinde sivas nike bayinden spor ayakkabı aldım 4 ay sonra ayakkabı yan tarafından yırtıldı. bayi servise gönderdi bizede iki hafta sonra bilgi veririz dediler. ancak ne arayan var nede soran var 20 gün sonra gittiğimde hafta sonu bilgisayar sistemi çalışmıyor dediler. birkaç gün sonra gittiğimde uzun bir beklemeden sonra ayakkabıyı depolarından getirmeye gittiler. onlar ayakkabıyı getirirken başka bir kasiyer ayakkabıyı yıkadığımız için garanti kapsamına girmediğini söyledi. bende ayakkabıyı almadan çıktım. 17 eylül tarihinde telefonu aradığımda bir bayan çıktı. kendisine durumu ilettiğimde konu ile ilgili bayiden gerekli bilgiyi aldıktan sonra döneceğini söyledi. kimse aramayınca tekrar 19 eylülde aradığımda ya telefonu açmadılar yada telefonu dinleyip yüzüme kapattılar. Nike firmasının kapısından bir daha geçmem!………

onur · 16 Eylül 2014 17:52 tarihinde

baska ilden bir spor ayakkabi aldim.ayakkabim da asinma olustu su an buldugum seh
bu ayakkabimi garantiye yollamiyor aldigim yerden vermem gerektigini soyluyor bayi distiribitor bitane degilmi neden bana yardimci olmuyorlar.

nejdet · 11 Eylül 2014 12:15 tarihinde

mersin forum nike mağazasından 12 yaşındaki oğlumun beğenip aldığı okul çantasını incelediğimde alt kısmının naylon olduğunu ve üzerinde hiçbir koruyucu önlem alınmadığını gördüm, ertesi gün sabah aldığım okul çantasını mağazaya götürüp bu çantanın kullanılamayacağını ve iade etmek istediğimi söylediğimde saygısız bir şekilde mağaza yetkilisinin olmadığını geri alamayacaklarını söylediler. hiç bir şey söylemeden mağazadan çıktım ancak tüketici olarak bu tavrın bedelini onlara ödetmeliyim. hemen tüketici hakem heyetine başvurumu yaptım gereken neyse yapılacaktır eminim. bütün mağdur olan tüketiciler resmi başvuru sayısı artarsa o kadar zarar görecekler ve afişe olacaklar lütfen boş ver demeyelim ve bu firmaya Türkiye nin muz cumhuriyeti olmadığını gösterelim.

YILDIRAY KOÇAK · 5 Eylül 2014 13:10 tarihinde

merhaba 4.5 ay önce aldıgım ürün daha giymememe rağmen 30 derecelık bir yıkama sonucu çekti ve hala incelemeye gidip geliyor parası vs hiç mühim değil insan salk yerine koyulması çok kötü bunu yapanda istanbul optimum nıke

ferhat · 3 Eylül 2014 07:59 tarihinde

27.06.2013 tarihinde aldığım ayakkabının tabanı yırtıldı.

hanifi doğan · 4 Ağustos 2014 08:52 tarihinde

!!! KESİNLİKLE UZAK DURUN KALİTE BOZULMUŞ AYAKKABIYI ALDIM BİR SENE GEÇMEDEN 3 YERDEN AÇILDI GİTTİM AYAKKABIYI GÖRMEDEN KULLANICI HATASI DEDİLER BU NASIL İŞ YAW HANGARDAN 30 LİRAYA ALDIĞIM AYAKKABI DAHA FAZLA DAYANDI YA BANA DÖNSÜNLER YADA HERYERE BAŞVURACAĞIM.

derya · 17 Temmuz 2014 19:11 tarihinde

Yorumları okudum,gerçekten bir yorum çok dikkat çekiciydi bende ayakkabıların incelenmeye gönderilmediğini düşünüyorum,çanta aldım yırtıldı,ayakkabı aldım yanlardan,önden patladı bir sene olmadı gelen cevap kullanıcı hatası spor salonunun haricinde giyilmeyen ayakkabı nasıl kullanım hatasından dolayı önleri yanları açılır,kağıt gibi valla herkese aynı cevaplar verilmiş sonuna kadar hakkımı arayacağım ve kimsenınde ürünleri incelediğini düşünmüyorum yazık bizlere ayrıca internet üzerinden alışveriş yaptığım Morhibo bir sene kullandığım ayakkabıyı hiç mırın kırın etmeden geri aldı ordan alsaydık böyle sorunlada karşılaşmazdık diye düşündüm kısaca herkes hakkını arasın lütfen…

rüzgar · 4 Temmuz 2014 11:08 tarihinde

oğluma halı saha ayakkabısı aldım.Bir kere oynadı halı sahada kenarı acıldı deri yırtıldı magaza goturdum .Nike göndrmişler tabiki cevap kullanıcı hatası nasıl bir hata olabilir bulamadım topa yanliş mı vurdu acaba…haram zıkkım olsun diyorum…

müjgan gençercan · 3 Temmuz 2014 10:42 tarihinde

maltepedeki gencallar mağazasından , oğluma şişme nike yelek aldım. tek bir kere yıkadımpamukları sanki hiç yokmuş gibi bir tarafa toplanmış. mağazaya götürdüm göndermişler. nike”dan gelen cevap şu…… imalat hatası yoktur. bu malı satarken yıkamayın diye bir not yoktu. ayrıca kirlenen elbetteki yıkanacaktır. tüketici mahkemesine gidip durumu bildireceğim. bakalım sonucu ne olacak. bu önemsiz gibi görünen bir şey ama sizin adınızı lekelemeye yeterli sanırım. koca nike mağazası ürününün arkasında durmuyorsa bizede sizin reklamınızı en iyi şekilde yapmak düşer.

Tahir AYTAR · 22 Haziran 2014 14:00 tarihinde

İstanbul MALTEPE caufeur içindeki FLO mağazasından oğluma 2 çift NİKE ayakkabı aldım,ayakkabıyı oğlum 1 gün giydi ayakkabının önünde açılma ve dikişlerinde sökülme gördüm ayakkabıyı hemen FLO mağazasına götürdüm,ayakkabının değiştirilmesini istedim,bana bu ayakkabıyı nike fabrikasına göndereceklerini ve 1 ay sonra size bilgi vereceğiz deyip beni gönderdiler.Yaklaşık 40 veya 45 gün sonra ayakkabının kullanıcı hatası olduğunu belirttiler.Kardeşim bu nasıl bir düzmece 8 yaşındaki bir çocuk 1 günde hem dikişleri söksün hemde ayakkabıyı yapışkanlı yerlerini söksün deyince ne yapalım NİKE öyle rapor yazmış dedi hesapta mağaza müdürüymüş bu bizim malımız deil NİKE ürünü deyip bize nike ‘nin sorunu dediler.Bende raporu istedim baktımki hazırladıkları rapor da FLO nun kaşesi var.
Bu nasıl bir oyun olduğunu sorduğumda bana kapıyı gösterdiler istediğin yere git benim sesimi duyurana kadar gitmem gereken her yere gitcem benim gibi kandırılan insanlara yardımlarınızı bekliyorum. HERKES AMAN DİKKAT etsin MALTEPE flo insanları kandırıyo ben hakkımı sonuna kadar arayacğım

Huseyinb · 7 Haziran 2014 13:28 tarihinde

Arkadaşlar, boş boş şeyler yazıp durmuşsunuz.. Şikayetlerinizde sonuna kdar haklısınız. Ancak bir anımı paylaşayım, bursa çetinkaya dan nike ayakkabı aldım 2 defa giydim altı vurdu. Yurt dışına cıktım bi 6 7 ay geçti dönünce geri götürdüm, zamanı geçmiş gelin geri alın dediler. Nike bu işte, yabancı, vietnamda mal yaptırıp pahalıya vatandaşa kazıklayan firmalardan mal alırsan böyle olur.

2. Anım; Vakko dan 2 adet gömlek aldım. Paketini birini 1 ,5 yıl sonra açtım, baktım ki biraz dar. Geri götürdüm, hemen yenisiyle değiştirdiler, ayrıca güleryüz ikram hepsi var. ***en önemlisi vakko ülkemizden çıkan bir marka ve insana değer veriyor. Bence ilk örnekteki alışveriş en pahalısı, dükkana götür, stress ol, psikolojin bozulsun bunun maliyeti ne, hesap edebilirmisin…yerli malı yurdum malı herkes onukullanmalı. Ayrıca kalite öbüründen aşağımı?? Ürün alırken iki kere düşünelim….

ahmet · 5 Haziran 2014 15:55 tarihinde

optımum avm den aldıgın nike air vortex ayakkabı iç astarı yırtıldı 1 ay oldu hala gelmedi

gasip özer · 18 Mayıs 2014 23:23 tarihinde

ykm den ayakkabı alırken dedılerkı 2012 den kalan arza veren ayyakbıları aldık merak etmeyın 1 yıl garantılı 6 ay sonra patladı garantıye aldım gonderdıler red geldı bı daha gonderdm yıne red geldı ılgılı bırılerı cıkmazsa gereken yasal ışlemlerı baslatacam

halil yüm · 13 Mayıs 2014 13:11 tarihinde

189tl ye aldığım ayakkabı 7günde açıldı muhatab bulamıyorum

okan okyay · 13 Mayıs 2014 09:43 tarihinde

arkadaşlar izmir optimum nike store den oğluma bir ayakkabı aldım bir ay içinde yanlardan açılmalar yaptı mağazaya geri götürdüğümde heyete yollayacaklarını söyledi ler bir ay kadar sonra gelen cevapta kullanıcı hatası olduğunu söylediler ve hic bir işlem yapmadılar tekrar heyete gönderilmesini istedim ve mağazaya bıraktım bir ay kadar sonra gelen cevap yine kullanıcı hatası yönünde idi tabi bu da canımızı sıktı tezgahtarlardan birinin ağzından kaçırması üzerine şok oldum ayakkabıyı hiç bir yere göndermiyorlarmış depoda bekletip geri veriyorlarmış bunu kasada ki arkadaşlara sorduğumda ayakkabıyı göndermediklerini bir heyetin gelip kontrol ettiğini söyledi bu bana baya komik geldi. işin naslı ayakkabının sahte olduğundan şüpheleniyorum yalnız daha araştırmalarım sürüyor alış veriş yapanların dikkatli olmasını rica ediyorum…

Hayati Bayramyeri · 9 Mayıs 2014 16:32 tarihinde

AYAZ KUNDURA dan aldigim bir ayakkabı
Yaklasik 3 ay once ayakkabı aldim.Ayakkabı patladı.işyerine garantiye gönderdim.onlarda nike in müşteri hizmetlerine gonderlermis, ordanda bi sorun olmadigini söyleyerek geri gondermişler. Gereği yapılmadığı takdirde Tüketici hakimiyetine başvuracağım…

mert · 30 Nisan 2014 17:36 tarihinde

03.02.2014 tarıhınde almıs oldugum nike markalı ayakkabı 2 ay ıcınde rengı soldu.15.04.2014 tarıhınde armonıpark nıke magazasına urunu bıraktım urun ınceleme sonucu olumsuz sonuclanmıs. bu nasıl bır markadır kı 2 ayda rengı soluyor. telefonda 2 ay ıcınde ayakkabının rengı soldu dıyorum telefondakı kişi isterseniz tuketici haklarına şikayet edin dedi bu nasıl bır urununun arkasında durmaktır, nasıl bır musterı memnunıyetıdır ?

ZEYNEP TETİK · 23 Nisan 2014 06:34 tarihinde

KORAY SPORDAN 06.09.2013 TARIHINDE ALDIGIM NIKE DUAL FUSION AYAKKABI YANLARDAN YIRTILMA VE ARKA KISMINDA KIRILMA VARDI PLASTİĞİ DAHA ÖNCEDE KIRILMISTI VE AYAGIMA BATTIGI ICIN GONDERMISTIK YINE AYNI SEY OLDU GARANTİYE GONDERDIK AMA RED ONAYI GELDI KULLANICI HATASIYMIS MERAK EDIYORUM YURUYUŞ AYAKKABISI OLARAK SATILAN AYAKKABININ YANLARDAN SUNGER KISIMLARI NASIL YIRTILIR BUNUN NESI KULLANICI HATASI KULLANICININ YÜRÜMESİNDEMİ YOKSA AYAKKABIYI GİYMESİ Mİ HATA BU KADAR SAÇMALAMAKTALAR.ÜRÜNÜ SAĞLAM YAPMAYIP KULLANICI HATASI DİYEREK SORUMLULUKTAN YIRTMAYA ÇALIŞILIYOR.

Ss · 18 Nisan 2014 19:32 tarihinde

Zonguldak demirpark avmdeki magzanizda calisan birde o ustun performansi ne sekilde gordunuz bilmiyorum ama mudur yardimcisi yaptiginiz Tugba isimli kisiyi sikayet ediyorum . Ben hayatimda musteriye bu kadar kotu davranan bir satis personeli gormedim . Bi okadar suratsiz . Guler yuz samimiyet 0 .

levent altay · 16 Nisan 2014 15:15 tarihinde

Muğla yalı spordan 2 tane Nıke ayakkabı aldım,10 gün içerisinde her tarafı açılmaya başladı,diğer ayakkabınında Nıke arması anında açıldı,aldığım mağazaya götürdüm ve değişim için gönderdiler,gelen cevap red,sebep yok,ayakkabıda darbe yok,yıpranma yok ve bir kez giyildi,aynı sorun geçen yılda olmuştu red cevabı geldi ve aldığım mağazada çöpe attım,bugün yine aynı sorumsuzlukla karşı karşıya kaldım,bu nasıl bir ürüne sahip çıkmak,bu nasıl bir ilgi ve ürünün arkasında durmak,pazardan ayakkabı alsaydım ve aynı sorun olsa anında değişim yaparlar,lütfen sorunumla ilgilenin ve mağduriyetimi giderin,diğer markalarda kesinlikle böyle sorumsuzluk yok ve birdaha ne ben nede çevrem kesinlikle Nıke marka ve bayiniz olan Yalı spordan ürün almayacağız.

murat keskinbıçak · 13 Nisan 2014 15:51 tarihinde

GEBZE NetBA’dan 13.03.2014 tarihinde NİKE spor ayakkabı aldım(165.00TL) bir kez giydim ayakkabının uçlarından ipleri sarkmaya başladı geri götürdüm bir hafta sonra tamir ettik dediler geri verdiler.bu defa iki kez giydikten sonra yanlardan ipleri çıkmaya başladı.geri götürdüm bu ayakkabıları istemiyorum dedim. Geri aldılar bir haftadır arayan soran olmadı.TÜKETİCİ HAKLARINA ŞİKAYET EDECEĞİM. Birdaha NİKE ayakkabı almayacağım.kimseye tavsiye etmem.

köksal · 4 Nisan 2014 17:38 tarihinde

22.02.2014 tarihinde samsun MET’S SPOR mağzasından NIKE eşofman takımı aldım bir hafta sonra üründe tüylenmeler oluşdu ürünü aldığım met’s spor mağzasına götürdüm onlarda ürünü firmaya göndermişler üründe fabrika hatası olmadığını beyan edip değişmemişler üründe fabrika hatası değil kumaşda sıkıntı var bunun değişilmesi lazımken ürünü satan firmada saattığı ürünün arkasında durmadılar ben burdan seslenmek istiyorum böyle firmaları türkiye içine sokupda türk halkını soymalarına izin vermesinler anlaşılan nıke ürünü almakla hata ettim burdan türk tüketicilerine sesleniyorum nıke ürünlerinin yakınından geçmeyin bence

YÜKSEL Ocakçı · 25 Mart 2014 06:17 tarihinde

Konya bayinizden 150tl qyqkkabi aldim 1 yil karantisi olmasina ragmwn henuz iki aylikken ayakkabi yanlarindan acilma yapti ve su almaya basladi garantiye gonderdim ama red cvbi geldi bu nasil bi adalet garantiyi veriyorasan arkasinda duracaksin durmayacaksan satmayacaksin…

AYSEL · 24 Mart 2014 12:00 tarihinde

2013 Nisan ayında Kartal Real içinde bulunan ayakkabı dünyasından aldığım 180 tl lik nıke spor ayakkabım henuz yepyenıyken bır yılını bıle doldurmadan kucuk parmakların denk geldıgı yerden açılma yaptılar.

Hacı Ömer EKİCİ · 15 Mart 2014 21:19 tarihinde

26.03.2013 Tarihinde kızıma spor ayakkabı aldım ürünün aşırı genişleme yaptığını aynı zamanda astarının yırtıldığını açılma yaptığını yüzünün çatlamış olduğunu farkına vararak almış olduğum mağzaya 23.02.2014 tarihinde götürdüm ürünü teslim ettim.14.03.2014 tar. ğelen mesaj üzerine mağzaya vardığımda elimden teslim fişi alınarak eski ayakkabıyı geri verdiler nedenini sorduğumda biz bilemiyoruz mağzada 22 kaldığını teslim fişinin fotokopisini verilmesini istedim MAĞZANIN HOLLANDALI olduğu olduğunu yerse bu şekilde demesi üzerine ŞOK OLDUM T.C. DEVLETİNDE YAŞADIĞIMIZI belirterek tartıştım.Uzun tartışma sonucu teslim fişinin fotokopisini aldım.ama beni asıl üzen mağzanın hollanda merkezli olduğu öne çıkarılması ben buranın TÜRKİYE CUMHURİYETİ devleti olduğunu ve bende onun vatandaşı olmaktan gurur duyduğumu tüketici hakem heyetine gideceğimi belirterek ayrıldım.Birde YERSEN kelimesinin argo ulduğuğu kendisine yakıştığını belirttim.

Şeyda · 12 Mart 2014 11:47 tarihinde

Ben böyle bi rezalet görmedim. Kardeşimin 1 ay giydiği ayakkabının tabanı 1 parmak boşluğunda eridi ve garantiye gönderdiğimde kullanıcı hatası oladak geri döndü. Adidastan 2 yıl önce aldığımı ayakkabının dikişlerinde bile bi sorun yok. Nike alan herkesi uyarıyorum 10-20 lira daha fazla verin ama kesinlikle nike degil adidas,puma veya başka bi marka alın. Ürünle ilgili bi sıkıntıda da garantisi tüketiciyi mağdur edecek bi yanıt vermiyor. Telefonla arayıp şikayet ettiğimde de görüştüğüm bayan ciddiye bile almadan teşekkür edip telefonu kapattı

neslihan altun · 10 Mart 2014 13:16 tarihinde

hiç kimse hata edipte nıke almasın marka kalıte diyo birsürü para veriyoruz 0 müşteri memnuniyeti 0 ilgi müşteri hizmetlerini aradığınız zaman ukala bi bayan aradığına pişman oluyosun bide müşteri hizmetleri olucak müşteri müşteri haklarını savunacak yani anlaşıldığı üzere nıke ın müşterilerine ihtiyacı yok ben mesela bidaha asla nıke almam tüm cevremide etkierim alıcak olanlara bunu anlatıp almaktan vazgeçiririm

hasan · 5 Mart 2014 10:17 tarihinde

14/10/2013 tarihinde ayakkabı dünyası şaşmaz şub nike marka çoçuk ayakkabısı aldım ve kısa süre içinde ayakkabı tabanı kırıldı 29/01/2014 ayakkkabı dunyasına iade etim gelen cevap 03/02/2014 te nike yapmış oldu inceleme sonuç kulanıcı hatası dendi yahu kardeşim taban olmasada başka biryeri olsa amena ??????????????

Esra ERAT · 18 Şubat 2014 16:25 tarihinde

Son üç yılda çocuklarımın ısrarı üzerine aldığım NIKE marka iki çift ayakkabı ve iki çift eşofman kısa süre içinde deforma olmustur ve özellikle fazla deforme olmadan ürünleri iade etmek isteyince ürünü firmaya gönderip 1 ay sonunda dönüş olduğunda ürünlere kullanıcı hatası deyip geri göndermeleri ve firmaların satarken gösterdigi ilginin iade sırasında gösterilmemesi beni acayip rahatsız etmiştir.özellikle çocuklarımın ürünleri itinalı bir şekilde giyerek kullanmaya kıyamazken 3.kez giyinme sırasında tüylenerek ve delinerek bozulması ve bunu NIKE FİRMASININ KULLANICI HATASI DEMESİ BENİ VE ÇOCUKLARIMI ÜZMÜŞTÜR.Bu durumun ilgililerce düzeltilmesini umut ediyorum. FİRMALAR :Ayakabılar Flo dan. Eşofmanlar Boyner Akköprü ANKARA.

nesrın · 28 Ocak 2014 16:48 tarihinde

sızın nıke urunlerınızı kacak ımalalat yapıp satıyorlar bu bır suc duyurusudur ılgılılere duyurulur

mesut durmaz · 26 Ocak 2014 17:30 tarihinde

gecenlerde sporjinalden bir cift profesyonel krapon aldım 3 ay sonra arkadaki 2 diş catlama yaptı geri yolladım bana tekrarr kramponu kullanıcı hatası deyip geri yolladılar bn sitedeki yetkili kişiyle görüştüm bana kramponu sentetik kramponu dedi ve başka bi yerde giydiğim için böyle olmus dedi halbuki bn o kramponu sentetik dışında hiçbiryerde giymedim üzerindede kara lekeler var ztn sentetikte giydiğime dair.

basri hışır · 22 Ocak 2014 19:43 tarihinde

Bartındaki Papuç magazanızdan oğluma 03-08-2013 tarihinde 1 adet ayakkabı satın aldım.Bu mağazadan daha evvelde eşofman forma ayakkabı satın almıştım sadece ayakkabılarda sorun oluyor.Ayakkabının üzerinde nokta nokta delikler oluşmaya başladı ayakkabını fiyatı 140ytl mağaza yetkilisi ürünü aldı bir ay sonra üründe bir sorun yok deyip geri iade etdiler malzemeden kaynaklanmıyor diye yazı verdiler nedense büyük oğluma aldığım ayakkabıdada aynı sorun vardı .Nıke gibi bir firma ürününün arkasında durmuyorsa bravo vallahi bir şey demiyorum dedikleri birde tüketici heyetine başvurunuz diyor mağaza sahibi bundan sonra nıkemı hayır

zekeriya atabay · 6 Ocak 2014 14:04 tarihinde

Nike marka tiempo natural 4 marka kramponun 3 ayda tabanı yarıldı. 12 ile 15 kere giyebildim. Garantiye gönderdim kullanıcı hatası deyip iade ettiler. 3 ayda tabanı yarılan bir ayakkabı için Nike’den hiçbir mazeret olmadan değişim beklerdim. En büyük rakibi olan Adidas 1 yılı geçkin ürünü değiştirdi. Nike beni hayal kırıklığına uğrattı.resimlere bakıp kararı siz verin..nike marka birşey alırken dikkat edin..http://forum.perahaber.net/index.php/topic,8.0.html

ismail · 29 Aralık 2013 09:15 tarihinde

ben istanbul küçükçekmeceden armonipark nike mağazasından bir tane ayakkabı aldım 2 ayda yırtıldı ondan sonra garantiye götürdüm sonra dediler yapmayız bide nike iyi diyorlar neresi iyi nike’nin ben armonipark nıke mağazasından şikayetciyim

sevgi yıldırım · 27 Aralık 2013 19:12 tarihinde

samuray spor bursa anatolıum nıke de çalısan satıs danısmanı personellerden ismi demet .. koskaca bır firmanın bu tarz personeller çalıştrması içler acısı tam bir rezalet . bizimle konusurken abi ya , hadi lan , yok be , qibi mahalle ağzıyla konusması arkasında gelen dger satıs danısmanı arkadasına s*ktir lan gibi bir kelıme kullanması bu firmanın acızlıgıdır . ve müsteri kaybedersınız .. cokkk yazıkkk inanın nasıl cıktıgımızı bılmedık magazadan bır sıkayet formu bıle yok magaza keske olsaydı

vefa · 24 Aralık 2013 17:42 tarihinde

İzmir Barçın Spor’dan aldığım spor ayakkabının altında yarılma meydana geldi. Ürünü garantiye gönderdim. Gelen cevap klasik üründe üretim ve malzeme hatası yoktur üzülerek bildiririz diye cevap geldi. Dünya markası Nike’tan ayakkabı alıyorum, İzmir gibi bir şehirde tabanı yırtılıyor ve üzgünüz diyorlar.

Ben pazardan almadım. Nike’tan aldım. Ama Nike malının arkasında durmuyor. Kısa sürede malı deforme oluyor ve bizi mağdur ediyor. Ne farkı kaldı acaba pazar malından? Bunu bildirirseniz sevinirim. Asıl ben çok üzgünüm Nike aldığım için. Sorunumun çözülmesini bekliyorum.parayı sokaktan yoplamıyoruz bu demek oluyorkı bızım ayakkabılarımız parcalanabılır

DENİZ CEM · 18 Aralık 2013 13:42 tarihinde

06.12.2013 tarihinde İzmit Outlet Center Nike mağazasından hediye olarak aldığım XL beden swetshirt büyük geldiği için değiştirmek istedim ancak, ilgili çalışanlar ürünün faturası olmadan değişimin söz konusu olamayacağını söylediler. Global bir şirketin kendi ürününün arkasında durmayıp müşterilerini olumsuzlukla geri çevirmesini olumlu bir tutum olarak görmediğimi, müşteri memnuniyetini önemsememelerini bu şirkete yakıştıramadığımı üzülerek beyan ediyorum.

ömer · 9 Aralık 2013 15:24 tarihinde

hepsiburada com dan aldığım ayakkabıların derisinde yüzülme oldu gönderdim kullanıcı hatası diye geri gönderdiler 6 kez gönderdim kullanıcı hatsı diye geri gönderdiler 1 ay içerisinde ayakkabıda yüzülmemi olur ya en dandik ayakkabıda dahi olmuyor

bayram demir · 5 Aralık 2013 20:52 tarihinde

burdur mkb mağazasından 2012 mart ayında halı saha ayakkabısı aldım ayakkabının alt tınakları iç astar ve yanlardan acılma yaptı mağazaya götürdüm garantiye gönderdiler 16 gün sonra geldi kullanıcı hatasıymış kardeşim baştan nasıl kullanacağımızı söylesenize bununla top oynanıyor başka ne yapılabilir basit bahaneler4e sığınıp bizi bu markadan soğutmayın birde bu nike müşter hizmetlerine bir türlü ulaşılamıyor ben şunu anladım nike verdiği garanti boşuna şimdiden gereken ilgiyi göstereceğinizden eminim

Nalan EBEPERİ · 5 Aralık 2013 12:41 tarihinde

Yıllardır markanızı kullanan bilinçli bir tüketici olarak, ürünlerinizi satacak olan firmaları da dikkatli seçmenizi ve sizin göstermiş olduğunuz hassasiyeti gösterecek satıcılara, satış izni vermelisiniz. Aksi takdirde firmanız dolaylıda olsa olumsuz etkilenecektir.
Konunun özü ise alış-veriş yaptığım mağaza ürününüzü alırken orijinal şeklinde tadilatını yaptırırız güvencesi vermesi üzerini ( NIKE RUNNING DRI – FIT marka ) tişörtü kollar ve boydan kısalacak sözü üzerine aldım. Tabii bu arada birden fazla alış-veriş yapınca ilgi bir hayli iyi idi. Ertesi gün tadilatımı almaya gittiğimde tam orijinal olmamakla birlikte idare edecek şeklindeki tadilatımı aldım ve şehir dışına çıktım. Gittiğim yerde, tişörtün ilk giyinmede tadilat gören kısım sökülmeye başladı. Devamında sökük ilerlemesin diye iplikleri bağladım ve dönüşte aldığım yere götürdüm. Ürünü verirken “ Ben dikişten anlarım. Lütfen önceki yaptırdığınız yere yaptırın ki aynı ipi kullansınlar. Farklı ip olunca hoş olmaz. Sadece sökülen yeri değil, sökülen kolu tamamını söküp, tekrar diksinler ” diye önemle uyardım. Sanki ben bunları dememişim gibi sadece sökülen kısmı dikince ortaya kalitesiz bir işçilik çıkmış oluyor. “ Ben size söylediğim halde niye dikkate alınmadı.” dediğimde ise saygısız-umursamaz bir tavırla “ işinize gelirse ” denmesi hoş değildi.
Ürünü alırken tadilatın orijinal olacağını belirtip beni yanıltmaları,
Kaliteli dikiş uygulaması olmamasından kaynaklanan sökülme sonucun da seyahatimde sıkıntı çekmem,
Sorunu gidermem için harcadığım maddi-manevi eziyet ve zaman kaybı,
Karşılaştığım saygısızlık,
NIKE ürününü alıp-alma düşüncesinin yerleşmesinden doğan güvensizlik…
Bu tür olumsuzlukları çoğaltmak mümkün ama durumu açıklamam konusunda bu kadarı kâfi düşüncesindeyim. Sizin ürününüzü satan bir yerin böyle keyfi özensiz davranma keyfi olabilir mi? Sizce…
Bundan sonra ki izleyeceğim yol ise iyi bir sosyal medya kullanıcısı olarak, sosyal medya da ( FACEBOOK, TWİTTER vs. ) bu konuyu paylaşacağım. Sizin markanız dolaylı da olsa etkileneceğini düşünerek konuyu size aktarma ihtiyacı duydum. Tabii ki tüketici haklarına da başvuracağım.
Nalan EBEPERİ

FİRMANIN ADI : TRAİNİNG +SPORTS
FİRMANIN ADRESİ : İzmir Cad. No: 252/B Kızılay ANKARA
FİRMANIN TELEFONU : 312 418 16 60

Bayram DEMİR · 5 Aralık 2013 11:21 tarihinde

29.03.2013 tarihinde Burdur mkb mağazasından jr mercurıal vortex tf 37 no halı saha ayakkabısı aldım kenarından acma altındaki tırnaklar kayboldu ve ic astar kısmında yırtık meydana geldi bende garantili diye mağazaya götürdüm merkez firmaya gönderip ayakkabı kullanıcı hatası diye geri geldi ayakkabıları tek kişi giymiştir top oynarken ve ayağına giydiğinde azami özen gösterilmiştir biz nike ürünlerini kullanarak hatamı yapıyoruz acaba

birand tuzcu · 28 Kasım 2013 18:04 tarihinde

4-11-2013 tarıhınde 558825 kodlu eşofman takımı aldım ankara optımum etıchet mağazasından olmıs bulunmaktayım urunu bırkac kez gıydıkten sonra 18-11-2013 gününde yanı daha 15 gun olmadan ve bır kez olsun yıkanmamışken ust kısmı pamukladı ve ben aldığım mağazaya urunumu sorunumdan dolayı goturdum ve urunun ıncelenmesı ıcın alacaklarıı aldılar ve ben bugun aradığımda urunun ıncelemeden geldıgını ve urunde sorun olmadığı belırten bı sekılde donuşu olmuştur 160tl verdıgım urunu 10 kere gıyemeden deforme olmuştur artık hıc bırsey demiyorum ne muhattap olabılıecegım bı ırtıbat numarası var nede satıcı fırmadan bır yetkılı dayanıklı guvenılır dıye aldığımız urunlerde paramızla rezıl olduk ankara etıchet optımum subesıne de nıke genel mudurlugune de sıtemlerımı ıletıleyorum bakalım nereye kadar böyle ınsanların ıyı nıyetını hor bır sekılde kullanıcaksınız

Büşra BOL · 27 Kasım 2013 20:47 tarihinde

1 ay önce spor ayakkabı aldım. sadece 1 hafta geçti ve ön kısmı açılmaya başladı. nike firmasına getirdim garantiye gönderdiler. 2 hafta sonra gittim sormaya biz daha yeni gönderdik haftaya gelir dediler.1 hafta sonra gittim bi zarf verdiler ürün kullanıcı hatasıdır diyo. aldığım firma karabük firması ve kurumsal değil. nike ın gerçek garantisinede gönderdiklerine inanmıorum ayrıca 2 hafta neden beklettiler göndermek için. değişim olmuyosada o ayakkabıyı yapıştırıp gönderebilirlerdi.sadece 1 haftada ben o ayakkabıya naptımda o ayakkabı açıldı merak ediyorum ve firmanın suçlu olduğunu düşünüyorum.

AHMET KOÇHAN · 7 Kasım 2013 10:54 tarihinde

Nike ayakkabıyı satın aldıktan 1 gün sonra sağ ayakkabının tabanından çıkan gürültü (gıcırtı)den rahatsız olduğumu NİKE IYAŞ MAĞAZASI yetkilerine belirtim.Yetkiler ayakkabıyı garantiye gönderdi.16 17 gün sonra bana ayakkabımla birlikte bir mektup aldım .Mektupta bu ürünün hiçbir sorunu yoktur,sonucuna varmışlar yetkililer…
Ben IYAŞ MAĞAZASININ (ISPARTA) ayakkabının sorununu tam olarak anlatamadığını düşünür ve sorununu sizlerle paylaşmak istiyorum.
BU ÜRÜNÜN SORUNU:Bu ürünün dolaştıktan kısa bir süre sonra sağ ayak tabanından gelen (gıcırtı)gürültüden rahatsız oluyorum.

adem keskin · 2 Kasım 2013 20:57 tarihinde

iyi akşamalar nıke mağazasından aldığım spor ayakkabılarım daha 1 ay giymeden ikiside yanlardan açıldı ve bayiye verdim kullnıcı hatası dediler geri verdiler bunların allah belasını versin her ikiside aynı yerden açıldı helede 1 ay bile giymeden yetkililere sesleniyorum bu ayakkabıları sanki bize bedava veriyosunuz aldığınız para haram olsun

mustafa tekin · 24 Ekim 2013 06:55 tarihinde

nike erzurum mağazasından caurfur avm den nike airmax ayakkabımın iki ayda airları patladığı için incelenmesi için iade ettim. Beni 43 gün beklettiler ve üç kez sorduğumdada ayakkabıy yolladıklarını ve gelmediğni söylediler. son gittiğimde ise ayakkabının depoda olduğunu hiç yollamadıklarını kendilerinin karar verdiğni kullanıcı hatası olduğnu söylediler.NEDEN GÖNDERDİKLERİNE DAİR YALAN SÖYLEDİKLERİNİ SORDUĞUMDA müşterinin anlamadığını söyledilerki bu benim tüylerimi ürpertti. Müşteri hakkında böyle düşünen aptal yerine koyan bu mağaza için nike yetkilileri hiçbir şey yapmıycakmı şikayet ediyorum.tüketici haklarına başvuruyorum o sorun değil ama nike erzurum AVM mağazasının bu tavrını kınıyorum ve yetkililerden inceleme istiyorum.Gerekirse adli makamlarada şikayetimi bildireceğim.

Mustafa · 21 Ekim 2013 09:42 tarihinde

İst pedik kaynarca neomarin avm den sldım ayakkabıyı sadece 3 ay giydim dikişinden söküldü garati red yanıtı vermiş bana bi numara verdiler konuyla ilgili görüşebilecegim fakat ne tlf bakan kimse yok KESİNLİK LE BİDAHA BU MARKAYI NE GİYER NEDE AYLEME YAKINLARIMA KİMSEYE TAVSİYE ETMEM NİKE ymiş çakmaları daha saglam

Muhammet · 11 Ekim 2013 14:10 tarihinde

ARKADASLAR SİZ SİZ OLUN NIKE YE PARA VERMEYİN.!!!BN 137 TL YE SPOR AYAKKABI ALDIM 15 GÜNDE YANLARDAN ACILDI FLO DAN GARANTİYE GÖNDERDİK 20 GÜN SONRA AYNI AYAKKABILARI GERİ GÖNDERDİLER HEMDE TÜKETİCİ KAYNAKLIYMIS YA BEN 20 GÜNDE AYAKKABIYA NE KADAR ZARAR VEREBİLİRİM Kİ YANDAN AÇILIR BİR DAHA DEĞİL NIKE NİN SPOR AYAKKABISINI ALMAK ÇORABINI DAHİ ALMAM..!!!

ırsel · 11 Ekim 2013 10:23 tarihinde

Aslında kızım için bir ürün sipariş etmek için aradım iletişim bilğilerini,bir saatten daha uzun zaman geçirdim tel başında bırakın bir yardımı bir insan sesi duymak mümkün değil… sonra yorumları okudum ve düşünüyorum ben ürünü sipariş etmek yani satın almak için muhattap bulamıyorken aynı ürünle ilğili bir sorun olsa nasıl bulacağım bunun da cevabı diğer yorumlarda maalesef… Demek ki bir ürünün marka sahibi olması onu daha iyi ve daha güvenilir yada daha seçkin yapmıyor… Sayfada bir tek teşekkür dahi yok bu haksızlık çünkü hiç değilse paramı nereye harcamam gerektiği hangi markayı tercih etmemem gerektiği konusunda bilği sahibi etmiş oldunuz bunun için teşekkür etmek şart…

ilayda · 10 Ekim 2013 07:20 tarihinde

nike den ayakkabı aldım yanlardan açılma yaptı gerıye gotürdüm daha garantide çünkü fakat ayakkabıyı gerı vereli bir buçuk ay oldu daha ayakkabım gelmedı devamlı arayıp soruyorum bana daha bır haber yok dıyıp geçiştiriyorlar bununla ilgili ne yapa bilirim ilgilenmenizi rica ederim

şafak çalışkan · 7 Ekim 2013 07:25 tarihinde

10.09.2013 tarihinde boyner den 68682 nolu spor ayakkabıdan aldım.2 gün giydiğimde ön uç tarafındaki dikişler koptu.boyner aracılığı ile fabrikanıza yollandı.fakat yapılan inceleme sonucu beliirtmiş olduğum sorunun üretim kaynaklı olmadığı tespit edilmiştir şeklinde bana yazınız geldi.siz nasıl bir firmasınız ürününüzün arkasında bile duramıyorsunuz.bu sizin için oldukça kötü bir reklam.ve ben bunu elimden geldiği kadar çok kişiye ulaştıracağım.ayrıca tüketici hakem heyetine vereceğim.hatta ben şu anda 74.75 tl vererek ayakkabısız geziyorum ayrıca mağduriyet davasınıda ekleyeceğim.

Barış Ödemir · 5 Ekim 2013 09:44 tarihinde

çocuklarıma Gencallar Dudullu mağazasında 2 adet ayakkabı aldım 2 ay içinde 2 senelik ayakkabı gibi oldular.mağazaya götürdük NİKE kullanıcı hatası deyip geri göndermiş ilgilenilmesini rica ediyorum………

ali gülduran · 11 Eylül 2013 05:03 tarihinde

niğde merkezdeki yerinizde nike krampon aldım patladı garantiye verdim 2 ay oldu geri ne yenisi geldi ne eskisi kayıt yapılmamıstır dioo salıyooo basından ilgilerinizi bekliyorumm soyguncuu bunlar

Aslı Ünal · 6 Eylül 2013 20:50 tarihinde

adana optimumda buluna nike mağazasından 13 temmuz 2013 tarihinde aldığım ürün 3 gün sonra deforme oldu. üzerinde yıpranmalar meydana geldi. satış sırasında ne zaman bir sorunla karşılaşırsanız 1 yıl içerisinde iade edebilirsiniz denildiği için 1 ağustosta mağazaya götürdüm. firmaya gönderip 15 gün içerisinde bilgi verecekleriniş söylediler. 3 aylül tarihine kadar bi haber alamayınca 6 eylül günü mağazaya gittim ve bana kullanım hatası olduğunu söylediler. firmadan geldi dedikleri mektup ne imza ne kaşe ne bir protokol numarası içeriyor ve herhangibir resmiyeti yok. bende incirlik Amerikan üssünde Amerikalılara ait satış mağazasında çalışıyorum ve bizde nike ürünleri satıyoruz dediğimde bana o nike ile bu nike farklı dediler. halbuki bir tane nike var tüm dünyada. ama bunlar farklı ise demekki nike değil çakma nike. temmuz ayında 69 tl ödedi,ğim ayakkabıyı oğlum hiç kullanamadı. nike firmasına kesinlikle yakışmayan bir davranış. nike müşteri memnuniyetini öen planda tutan bir firmadı. bu konuda yardımcı olmanızı beklilyorum.

Aslı Ünal · 6 Eylül 2013 20:40 tarihinde

3 Temmuz 2013 tarihinde, Adana Optimum mağazanızdan oğlum için SUNRAY Protec ayakkabı aldım. ayakkabı 3 gün sonra deforme oldu. üzerinde aşılma ve yırtılmalar ortaya çıktı. mağaza satarken 1 yıl içerisinde herhangibir problemle karşılaşırsanız getirin değiştiririz diyordu buna dayanarak 1 ağustos 2013 tarihinde mağazaya götürdüm. firmaya göndereceklerini 15 gün içinde haber vereceklerini söylediler. 3 aylül tarihine kadar bi haber alamayınca ben aradım. firma kullanım hatası olduğunu söyledi dediler. bende İncirlik hava üssünde bulunan BX satış mağazasında çalışıyorum ve nike ürünlerinide sattığımız için firmanın müşteri memnuniyeti konusunda ne kadar titiz olduğunu biliyorum. bunu söylediğimde bana verilen cevap o nike ile bu nike farklı firmalar oldu. bu durumda adana optimum nişke mağazası çakma ürünmü satıyor. eğer öyleyse bu çok büyük bir suç. nike firmasının konu üzerinde duracağını ve bu konuda bana yardımcı olacağını ümid ediyorum. en kısa zamanda bilgilendirilmek istiyorum.

veysel · 6 Eylül 2013 14:09 tarihinde

İzmir optimum magazasinda. 06.01.2013 tarinde ayakkabi aldim ancak bu ayakkabi taban kisminda patlama yapti ve degistirmek icin goturdugumde garanti kismi 6 ay olarak soylendi ama benim bildigim 1 sene garanti kapsami var dedim ve ayakkabi degisimi gerceklesmedi gereken in yapilmasini istiyorum

ugur kayadibi · 28 Ağustos 2013 19:56 tarihinde

slmlar arkadaslar bu ayakkabılarınızla kim ilgileniyor bilmiyorum ama ne olur bana nıke cortez 487777-002 numaralı ayakkabıyı bulun izmiri fet ettimama bulamadım o ayakkabıyı istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

gökhan fişengi · 24 Ağustos 2013 12:30 tarihinde

Bundan 5-6 ay kadar önce izmir agora nike magzasından oğluma nike airmax spor ayakkabısını 309 bin tl ye aldım.Almadam öncede bunların tabanlarını patladığını duymuştum ama yenisi ile değiştirildiğinide öğrenmiştim.Haziran sonunda oğlumla yürürken nike ayyakkabının hava tabanı patladı.Hayret ettim ama içim rahattı çünkü sadece hava tabanı patlamıştı nasıl olsa değiştirilir diye oğlumuda teslli verdim./ agusta izmir agora nike magazasına ayakkabıları teslim ettim ama onlar11 temmuzda kargonun gidecveğini söyleyerek11temmuz 800257 numralı formu doldurarak nike airmax ayaykkabıyı 555426 kodlu olarak gönderdiler.Ve anlamdığım 12 temmuzda ayakakbı incelenip güya kullanıcı hatasından kaynaklandığını söylenerek red talebi geldi. Anlayamadığım 11 temmuzda giden kargoyla ne zaman hemen incelenip red cevabı geliyor ve nasıl oluyor hav tabanı patlamsı tüketici hatası oluyor ya bunlar herkesi aptal zannediyoralar veya…..Neyse ogün magaza müdürü ve bölge müdürüde magazaydı ben sitemde bulunurken onlarda haklı buldular bir hata vardır tekrar gönderelim ayaykkabıyı dediler 05 agustos 20013 tarihinde 800281 numaralı formu doldurarak nike airmax ayaykkbıy geri gönderdiler. Ama ne yazıkki ayaykabıdan red yanıtı geldi.Tabiki hakkımı tüketici hakları mahkemesinde arayacağım ayaykakbının daha taksitelri bitmedi verdiğm parayı haram ediyorum ve bundan sonra nike airmax ayaykakbı kim almak isterse engeleyeceğim.Sizlerde kesinlikle bu ayaykkabıdan almayın hava tabanları kendiliğinden patlıyor dünyanın parasını veriyorsunuz mağdur oluyorsunuz.

sedat hizmetçi · 22 Ağustos 2013 10:10 tarihinde

adana real nıke tan aldığım tek alt eşofmanda sorun çıktı.iadesı ıcın gerı verdım. fakat 3 aydır eşofmana ulaşamadım..mağazaya gıttık ve orda yarım saat beklettıler.eşofman orda yoktu. telefonla gorusmelerde sureklı sızı arayacaz dedıler ve hıc kımse aramadı…acaba bu mağazalar sahtekarlıklamı para kazanıyorlar..bunları denetleyen yokmu..sadece para almayı bılıyorlar..elımden gelen herseyı yapacam ..her yere şikayet edecem sızı..

muradiye · 16 Ağustos 2013 13:28 tarihinde

3 gün önce numaralı tlefondan ilknurf hanım ile görüştüm, ve kendisine almak istediğim bir ayakakbaıın fotoğrafını verdiği mail adresine gönderdim. Fakat ne mail ile neden telefon ile hala bir dönüş olmadığı gibi 3 gündürde 0212 3650404 numaralı telefona hiç bir şeklde bakan yok!!!!!!!!!!!! bu nasıl bir iletişim şeklidir?????nasıl bir kurumsallıktır?????

erdoğan özbodur · 4 Ağustos 2013 11:11 tarihinde

Bir kampanyalı bir ayakabı aldık.Bu ayakkabıyı 4 ay kıllandık.Aldığımız ayakabı tabandan açılma yaptı.Fişİ kaybettiğimiz için garantiden faydanamadık.Bizi bilginendirmediler biz hiç markalı ayakkabı almadık fişin garanti olduğunu bilmiyoruz kaybetik.BUNUN İÇİN BİZ NAPMALIYIZ.

muhammet · 1 Ağustos 2013 11:53 tarihinde

Ender sporttan 554505-008/95 modeli nike satın aldım. 15 gün giymeden sonra sol burun yanından yırtılmış fark edip hemen test için yolladım. Verilen cevap ise kullanıcı hatassıdır. Ben o kadar para vereceğim istediğim ayakkabıyı aylarca arayacağım beni tanıyan tanır kolay beğenmem, sonra hatayı bana bul bu nasıl zihniyet anlayış, biröncekinde de aynı hata oldu afettim. Protesto ettim 5 yıl nike giymedim.

Abi benim durumu çözsünle yoksa Ender Sportun önünde yakacağım.

Ve her yerde yayınlayacağım.

Mehmet CENGİZ · 1 Ağustos 2013 08:51 tarihinde

Sayın Nike Yetkilisi Ö. Ö. ve A. A. Beyefendilerin Dikkatine…
Sayın Ünlü Nike Firmasının Yetkilileri 11.04.2013 tarihinde MKB magazanızdan almış olduğum 343880 BENASSI JDI 660 kod numaralı terliğimin incelelenmesinde hiç bir olumsuz bulguya rastalamığınızı ve kullanıcı hatası olduğunu beyan etmişsiniz. Sizin gibi değerli okumuş kişiler böyle ünlü bir firmaya sorumlu olmuşsunuz ama hiç bir şeyi göremeyecek kadar da aciz olamınıza şaşırdım kaldım. bende tahsili biri olarak kaliteli şeyler giyerim. Ben cahil bir kişiye almış olduğum terliği göstersem o kişi bile o terlikteki o acayip kokuyu hisseder ve hemen anlar. O pis kokuyu terliğin içine benmi koydum da duruyor orada . terlikte yırtılma olurda bende anlarım kendi hatam olduğunu. terliği aldım hemen yurtdışına çıktım 2 ay kaldım ve inanın size samimiyetimle söylüyorum 4 defadan fazla giydiysem kendimi dünyanın en aşağı insanı olarak kabul ediyorum. Nike gibi bir firmanın böyle yapmış olmasını aklımda hayal bile edemiyorum. Ama bu son sizin firmanıza uğramam artık. Ve de her önüme gelene bu durumu anlatacağım. Ve tüketici Hakları komisyonuna gidip durumu izah edeciğim. Siz gerçekten orada bir sorumlu olmaya hak etmiyorsunuz. çünkü benim terliğin fiyatı önemli değil ama bu kadar abartılı koku yapan bir terliği dahi görmemezlikten aciz kalamazsınız. yıllardır çoçuklarıma nike gibi bir ayakkabı giydiriyordum ama yanlış yapmışım gerçekten de beni hayal kırıklığına uğrattınız. Çeşitli markalardanda giyiyorum ama problem olduğunda hemen telafi etme yönünüe gittiler. Hemde deri ayakkabılarda bile. siz ki Bir terliğin yırtılması bile yok. Etrafına büyük bir (Pis) koku saçan terliğin kokusunu bile hala anlamakta karar kılmışsınız. niye göre bu kontrolleri yapıyorsunuz anlamış değilim. Ömer ve Ali beyler sizleri oraya kim getirmiş ise gerçekten yanlış bir seçim yapmışlar. Bu terliği giymeyip sizin reklam panasunu yazıp önüne koyup şehir meydanına bırakacağım. Bu bir Nike terliğidir diye Ve oradan geçenlerede Kokun bu terliği Nike Kokusu diyeciğim. sizlerede Başarılar ve aynı terlikleri satmanıza devak etmenizi öneririm

rojhat · 24 Haziran 2013 14:57 tarihinde

nike’den aldığım 2 hafta giydiğim ayakabılar yanda patladı ve götürdüm ama geri alınmadı dalga geçiyorlar aslında en kalitesiz mal olan nike den hiç kimse memnun değil

isa durgun · 20 Haziran 2013 17:34 tarihinde

ben oğluma niğde öztürkler bayiisinden bir adet spor ayakkabısı aldım ve tam bir hafta sonra her iki ayakkabınıda yanda ki bezleri yırtıldı ve mağazaya geri götürdüm ilk önce değiştiremeyeceklerini söylediler ve ben ısrarcı oluncada aynısından yok başka bir tane değişik verelim dediler bende parayı iade edin o zaman dedim maalesef o da olmadı ve ben üzerine para iade ederek başka bir tane almak zorunda kaldım.Ama ne yazıkki oda 15-20 gün sonra yine yanlardan ve önlerden ayrıldı tekrar mağazaya geri götürdüm 17/05/2013 de bana ayın 15 de gel dediler ve ayın 15 gittim gelmediğini ayın 1 de (01/07/2013) gel dediler zaten o mağazaya girdiğime bin pişmanım ama sadece kaliteli bir ayakkabı alalım diye girdim ama ne kalitesi kalitesizlikte benim gözümde artık türkiye birincisi bir marka nıke bir daha asla ama asla kimseyede tavsiyede bulunmuyorum sadece koskoca bir yazık demek geliyor içimde yazık yazık umarım nike Türkiye temsilcileri bunu okurda hem omağaza ile hemde ürün ile ilgilenirler. buradanda bundan sonra sosyal medya üzerinde nike markasını karalama kampanyası başltıyroum satmayın vede milleti de kandırmayın

bilal · 2 Haziran 2013 10:16 tarihinde

adana real magazasından bogazlı bır ayakkabı aldım 4 ay sonra serce parmaklarının orda yırtılmalar var ve kırmızı boya akıtıyor magazaaya goturduk kampanyalı dıye 3 ay inceleme suresı var dedıler 1 günle alamıcaklarını soyledıler satarken herkez ilgileniyo sorun cıkınca herkez kıvırıyo müşteri hizmetleri nosu varmı bi yardımcı olurmusunuz ?

egemen · 21 Mayıs 2013 20:37 tarihinde

henüz 2 hafta toplamda 120 dakika giydiğim kramponlar sol ayak iç kısımdan açıldı ( solak değilim ) iade yi kabul ettiler aynı ürünün yenisini aldım aynı sorun yine 2 hafta içerisinde gerçekleşti tekrar gönderdim şimdi red diyorlar sanırım nike benimle kafa buluyor bu nasıl bir saçmalıktır ürün tiempo krampon

Murat ACAR · 21 Mayıs 2013 11:36 tarihinde

yaklasık ıkı ay once aydın merkezden krampon aldım ve sadece tek bır mac gıyıp kramponumu temızlerken onunun acıldıgını fark ettım. Hemen bayıye goturdum krampon bır ay bekledıkten sonra red cevabı geldı ben acıgı goruyorum ordakı teknısyen yada sorumlu her kımse bu acıgı goremıyo ıkıncı kez yolladım ve tekrar red cevabı gelmıs. kramponu bn bı mac gıydım bnde bır hafta durdu bayıde ıkı ay durdu ve nıke dort ay garantı verıyo nasıl bı fırmasınız bılmıyorum ama sattıgınız urunun arkasında satana kadar durmayın bellı bır ımajınız varsa ve bu kdar yuksek fıyatlara satmayın ınsanlarla resmen dalga gecıyosunuz.

recep öz · 7 Mayıs 2013 19:34 tarihinde

08.10.2012 tarinde nike marka spor ayakkabı aldım.eryaman ayaş yolu optımum outlet ve ğelence merkezi ankara.terminel kredi kartı slip ile alışveriş yaptım.ayakkabı ön kısmında kendliğinden açılma meydana geldi.30.03.2013 tarihinde firmaya yolladım.firma 06.04.2013 tarihinde sonuç olarak hasarın imalat ve üretim hatası olmadığını belirtti.bu da gösteriyorki markada buluna garanti kelimesinin bir anlam taşımadığını anladım.nike markası kullanmayacağım ve etrafımdaki kişileride bu konuda uyarıp onlarında nike markasını kullanmamasını sağlayacağım

CİHAN AYDIN · 7 Mayıs 2013 11:53 tarihinde

ay önce şubenizin birinde 1 çift yazlık ayakkabı aldım. almış olduğum ayakkabıyı satış danışmanı olduğum mazağada günde 7 saat giyiyiordum ve 3 arayla giyiyordum 3. ayında ayakkabıda açılma meydana geldi aldığım mağazaya götürdüm kontorel gönderewcekleri söylediler ayakkabı geldi ve kullanıcı kaynaklı hataymış.. bende bir kurumsal mağaza çalışanıyım hangi ürünün kullanıcı kaynaklı hatalarına ghirdiğini çok iyi bilen biriyim.. 9 yıldır nıke ayakkabı alıyorum gayet memnundum ama bu ilgisizliğiniz alkasızlığınız beni gerçekten üzdü ben tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacam..

esra kaya · 27 Mart 2013 14:39 tarihinde

kış başında ayakkabı aldım ve en fazla 10 kere giydim kış boyunca giymedim zaten yazlık bir spor ayakkabıydı geçen gün elime aldım ve ayakkabı durduğu yerde derisi atmış nıke işareti soyuluyo aldığım mağazaya götürdüm bi işlem yapamayacaklarını söylediler 3 aya kadar yapıyorlarmış eşim farklı bir markadan almış olduğu ayakkabı 2 yıl kullandı ve arkasında yırtık oluştu fazla giymemişti 2 yıl olmasına rağmen hiç sorunsuz geri alıp para iadesi yaptılar çok pişmanım ve şikayetçiyim birdaha asla nike ürünü almam ve alacak olanlarada kesinlikle tavsiye etmem ürün alınırken yıllarca garanti veriyorlar sorunla karşılarına çıktığında yüzüne bile bakmıyolar

gülkız coşgun · 25 Mart 2013 15:15 tarihinde

yaklaşık 4 ay önce aydın yalıspor bulvar mağazasından nıke spor ayakkabısı aldım.Fakat bu arada aykkabının altı delindi.Üstelik aynı ürünü 1 yıl önce yine almıştım ve memnun kalmıştım.Sadece numara büyütmek için yenisini aldım).Mağazaya gittiğimde bana cok olumsuz konoşup,hicbir konuda yardımcı olmak istemediler. Benim ısrarımla zoraki ayakkabıyı aldılar.merkeze göndereceklerini söylediler.İlk defa böyle bir durumla karşılaştım.Çünkü yaklaşık 20 yıldır nıke müşterisiyim.

Özlem Güney · 12 Şubat 2013 11:48 tarihinde

Doğru derecede yıkanmasına rağmen yeğenime yılbaşı hediyesi aldığım eşofman çekmiştir. Konuyla ilgili incileme için gönderildi. 12.02.2013 tarihinde olumsuz olarak geri dönüş oldu. Müşteri memnuniyeti ( CRM ) yok mu? Ben anlamadım aldığım ürün çekti bir ürün iadesi değişikliği yapmam gereken yerde olumsuz cevabı aldım. Aldığım yılbaşı hediyeseini dolaylı yolla çöpe atmam isteniyor. Kanul etmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar

Adidas Müşteri hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Adidas ile ilgili sorularınız mı var? Ayakkabınızın dikişleri mi attı? Ayakkabınız su mu alıyor? En hızlı bir şekilde Adidas müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın. 0 850 502 61 41 Adidas Müşteri Hizmetleri Daha fazlasını oku…

Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar

US Polo Assn Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

US Polo Assn ile ilgili sorularınız mı var? Kazağınız çekme mi yaptı? Ürününüz de hata mı var? En hızlı bir şekilde US Polo Assn müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın. 444 60 44 Daha fazlasını oku…

Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar

Altınyıldız Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Altınyıldız ile ilgili sorularınız mı var? Takımınızın kumaşında sorun mu var? Altığınız takımı beğenmediniz mi? En hızlı bir şekilde Altınyıldız müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın. 0 850 455 56 57 Altınyıldız Müşteri Daha fazlasını oku…