Migros Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Migros ürünleri ile ilgili yardıma ihtiyacınız mı var? Aldığınız ürün bozuk mu çıktı? En hızlı bir şekilde Migros müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya dokunarak arayın.

Migros Müşteri Hizmetleri

444 10 44

Migros Müşteri Hizmetleri

Beklemeden Müşteri temsilcisine bağlanmak için sırasıyla 3 tuşlayınız. Müşteri temsilcisine bağlanıyor.

Migros ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikâyetlerinizi iletmek için BURAYA tıklayınız.

  • 0 Müşteri Hizmetleri yetkilisine bağlanmak için
  • 1 MoneyClup ve diğer kart programları için
  • 3 Migros Sanal market için
  • 4 Migros için
  • 5 5M için
  • 6 Macrocenter için

Migros’un temelleri 1954 yılında İstanbul Belediyesi’nin aldığı tarihî kararla, İsviçre’de “Ucuzluğun Kralı” adıyla bilinen Migros teşkilatının benzerinin Türkiye’de kurulması ile atıldı. Dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay tarafından açıldı.

1975 yılında Koç Topluluğu’ndan Vehbi Koç’un yönlendirmesiyle hisseleri Koç Holding tarafından devralınan Migros, 1991 yılında halka açıldı. 1990 yılında itibaren büyük mağazacılık uygulamasına başlayan Migros, 2005 yılında perakende zinciri Tansaş’ı satın aldı.

2016 yılında Migros, 1513 Migros, 39 Macro Center ve 23 5M olmak üzere yurt içinde; yurt dışında ise Kazakistan ve Makedonya’daki 39 Ramstore ile hizmet vermektedir. 2017 yılı sonu itibari ile yurtiçinde 1.858 ve yurtdışında 40 olmak üzere toplam 1.898’e çıkmıştır.

Migros olarak markanın amacı “en kaliteli ürün, en kaliteli hizmet” anlayışı ile müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Ürün ve hizmetler ile ilgili her türlü sorularınız ve ihtiyaçlarınız için bir telefon kadar yakınınızdayız, telefon veya İletişim Formu üzerinden yaptığınız geri bildirimleriniz Migros tarafından hassasiyetle incelenerek soru, talep ve şikayetleriniz ile ilgili çözümler üretilmektedir. Migros’den satın aldığınız hizmet veya ürünlerle ilgili soru ve taleplerinizi, yukarıda verilen linkteki iletişim formunu doldurarak veya çağrı merkezi telefonundan müşteri hizmetlerine temsilcisine ulaşarak iletebilirsiniz.

  • 12 Mart 2012
  • 13