Çilek Mobilya ile ilgili sorunlarınız mı var? iade değişim yapmak mı istiyorsun? aldığın ürünler hala gelmedi mi? En hızlı bir şekilde Çilek Mobilya müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın.

çilek mobilya müşteri hizmetleri

444 27 91

Çilek Mobilya Müşteri Hizmetleri

Çilek Mobilya ile ilgili soru, sorun, istek talep ve şikayetlerinizi iletmek içinBURAYA tıklayınız.

  • Çilek Mobilya Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezinde sesli yanıt sistemi yoktur. Çilek mobilya Müşteri hizmetleri temsilcisine bağlanıyor.

Çilek mobilya, 1995 yılında %100 aile şirketi olarak Türkiye’de kurulmuştur. Genellikle bebek, çocuk ve genç odaları ile aksesuarlar tasarlıyor, üretiyor ve tüm dünyada satış ağını oluşturmaktadır. 5 kıta, 71 ülkede 500’ü aşkın mevcut satış noktası ile hizmet vermektedir. Kendi alanında tek ve rakipsiz bir Türkiye markası olmak için çalışmalarına devam etmektedir. En fonksiyonel, en güvenli, en ekonomik olanı sunmak ve her yerde her zaman standart olmak için elinden geleni yapmaktadır. Diğer mobilya firmaları ile yarış halindedir.

Çilek Mobilya olarak markanın amacı “en kaliteli ürün, en kaliteli hizmet” anlayışı ile müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Markanın ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü sorularınız ve ihtiyaçlarınız için, telefon veya İletişim Formu üzerinden yaptığınız geri bildirimleriniz Çilek Mobilya tarafından hassasiyetle incelenerek soru, talep ve şikayetleriniz ile ilgili çözümler üretilmektedir. Satın aldığınız Çilek Mobilya hizmet veya ürünlerle ilgili soru ve taleplerinizi, yukarıda verilen linkteki iletişim formunu doldurarak veya çağrı merkezi telefonundan müşteri hizmetlerine temsilcisine ulaşarak iletebilirsiniz.


10 yorum

Koray ALTUNDİŞ · 6 Ekim 2017 11:17 tarihinde

Kısa süre önce aldığım arabalı yatağın çıkartmaları soyuldu ve öndeki ışık ile beraber çalışan sesli efekt çalışmıyor. Benden yatağın resmi istendi. Müşteri hizmetlerinden bir bayan aradı 2-3 sefer, servis gelip bakacak ve değiştirecek dedi. 4 ay geçti ne gelen vaaaarrr ne de arayan. Hizmet kalitesi bu işte.

yahya uyar · 19 Temmuz 2017 14:57 tarihinde

Bende 1994 yıllarında çilek’ten oğluma genç odası aldım.Hala kullanıyorum bir sorunum yok. Bu nedenle kızıma da çilekten alayım dedim pişman oldum. Kalite diye bir şey kalmamış. Müşteri hizmetleri sıfır. Yeni gelen ürün kırık çıktı. 20 gün oldu arayan soran yok. Genel müdürlüğü arıyorum bir tarih veremiyorlar. Bu seviye ye gelmesi için çok mu uğraştınız. Sizin bir marka isminiz vardı. Yazık etmişsiniz. Madem kaliteyi sürdüremiyorsunuz çilek ismini kullanmayın başka isimle devam edin.

narin kesğin · 9 Şubat 2017 19:35 tarihinde

yaklaşık 18 ay önce Çanakkale Çilek Mobilya Bayi’den almış olduğum (SI PRİNCESS)çalışma masasının sağ parçasında delik olmasına rağmen kurulum yapıldı sonrasında değişim yapılacak dendi.ürün teslim tutanağını kusurlu diye imzaladım. İki kez yanlış ürün getirdiler değişik yapılmadı ve sorun hale çözülmedi. Ödemeyi nakit yapmama rağmen mağdur edildim. Hizmet kötününde kötüsü gerekli yerlere şikayette bulunacağım

Yeliz · 10 Ocak 2017 14:42 tarihinde

Güvenilir ve marka olduğu için çileği tercih ettim kızıma genç odası aldım memnunum fakat korumalıklarından hiç memnun değilim okadar para vermeme rağmen hiç bi halta yaramıyorlar biri farklı diğeri farklı çıktı bide çalışanların sorumsuzluğuna bakarmısınız ben güvendiğim için kontrol etme gereği duymadım ve iade almadılar saçmalığa bakın yaa çileğe uğramayın bilee satana kadar herşey……

ATİLLA ÇETİNER · 14 Şubat 2015 21:22 tarihinde

Arabalı yatagımız bozuldu.Servise haber verildi 15 gün oldu gelen giden yok

senolzorlu · 18 Kasım 2014 14:11 tarihinde

Çilek mobilyadan markasına kalitesine ve hizmetine güvenerek 2adet araba yatak aldım kırılan araba yataklarının resimlerini gönderilmesi gereken yerlere mail atmama rağmen bir aydır ne arayan nede ilgilenen oldu çok büyük hayal kırıklığına uğradığını üzülerek belirtmek isterim bu kadar büyük marka bunu yaparsa diğerleri ne yapmaz diyorum hic kimseye tavsiye edemediğim gibi çoğu yakinimada şikayet ederek almalarına engel oldum ne zaman ilgileneceksiniz merakla bekliyorum

şirin solmaz · 8 Kasım 2014 18:46 tarihinde

inanın cümleme nasıl başlayacağımı bilemiyorum şuan sinirleme hakim olmak için yüksekçe çaba harcamaktayım.bundan yaklaşık 7 buçuk sekiz ay öncesi çilek mobilyaya açtırmış olduğum arza kaydım bulunmakta fakat bu konuya istinaden halen hiç bir dönüş olmamasına rağmen bugün tekrar öncelikle carusel çilek arayarak bilgi verdim dönüş olmadı ne zaman geleceksiniz diye telefona çıkan hanım efendi ise bana çok uzun bir süre olmuş çok haklısınız diyerek bi no verdi bu numarayı arayabilirseniz işleminizi hızlandıralım cevabını aldım bu görüşme

saat: 17:40 civarı tel ile

satış danışmanın vermiş olduğu tel saat:17:50 gibi nolu telefonumdan aradım durumu anlatmak istedim.

fakat tel açan ve isminin İ. A. olduğunu ve kendisini genel müdür olarak tanıtan beyefendi beni dinlemeden ” biz size defalarca geldik evde yoktunuz beyanında bulundu” bende hiçbişekilde aranmadığımı su an doğum ızınınde olduğumu ve evden çıkmadığımı belirttiğimde biz sizi aradık ama bulamadık dedi. kaba bir uslupla soyle numaranı diyerek kabaca beni dinlemedi. bense hangi tarihte saat kaçta ve hangi numaradan aradığınızı sorduğumda kendisi hiçbir yanıt veremedi ve ayrıca tekrar numaranı soyle ve evde oturun diyerek ayrı bir kabalık sergilemiştir. kendimi beyfendiye borçlu onuda alacaklı gibi hissettim. kendisine beni aramadığını defalarca iletmeme rağmen beni dinlemeyerek hala benim numaramı almaya çalıştı. tersw tavırlarıyla istediğiniz yere başvurun seklinde yine ayrı bir kabalık sergıledi. çok ters tavırlarda bulundu ve tahrik edici konuşmaları vardı. müşteri odaklılığın o sunun bulunmadığını anladım. benimde sesimin yükselmesine istinaden eşim geldi ve tekrar bu numara aranarak İ. A. ile iletişime geçildi eşime verdiği cevap saat olarak 17:55 ve eşimin telefon numarası kendisi aynen şunları söyledi. biz sizi 5 kez aradık fakat bizim müsait olmadığımız zamanlar oldu sizde uygun olamdığınız zamanlar oldu yani benim eşimin yerine hareket edilmiş oldu. eşimde telefonumda böyle bir kayıt kesinlikle yoktur dedi. kişi yalancıdır ve tahrik edicidir. telefonu masaya koyuyorum siz konsuun demiştir. sonra kendisi tekrar eşimin numarasını arayarak ben maskoda çalışıyorum LAN gelsene buraya denerek eşimi tahrik etmiştir ve sonra yüzümüze telefonu kapatmıştır.

buraya kadar yasadığım bütün olumsuzlukların çilek mobilya tarafından acil dönusum istemektedir. kesinlikle servis olarak bana gelinmesin aranmasın. anlamadığım kendisini genel müdür olarak tanımlayan bu beyin lan ve diğer kelimelerinin nasıl müşteriye söylediği bu özgüvenin nereden geldiği merak edilmektedir. acaba çilek mobilyanın müşteri odaklılık endeksi bu yöndemi çalışmaktadır. müşteri yıldırma politikasımıdır yoksa başka bir amatörlükmüdür. çilek amblemi altında böyle şahısların genel müdür sıfatıyla çalıştırılmasını esefle kınıyorum,sosyal medya ve geniş arkadaş çevreme bu konuyu aktaracağım bizler ailecek özel bir bankada çalışmaktayız bir mailimle binlerce kişiye bilgilendiriyor olacağız. şahsımıza bu kişi tarafından özürde beklemiyoruz. ÇİLEK MOBİLYA devri burda bitmiştir. o kişi hakkında firma gerekli yaptırımlarda bulunmadığı taktirde öncelikle İ. A. adına hakaret davası ve bunun yanısırada çilek mobilyaya gerekli davayıda açacağımızı bildiririz. firmanızda bu tip kurum kimliğinden habersiz amatör adamları çalıştırmayınız. son olarak bizi sabırla dinliyip sakinleştirip ve defalarca özür dileyen profesyonel kimliğe sahip carosule deki yetkili olan ender beyede sonsuz teşekkürlerimi iletirim.

mahmut öztürk · 20 Kasım 2013 08:49 tarihinde

çocuk odası aldım hiç memnun değilim çilekten parçası eksik geldi ekim de sipariş ettim. hala paçası gelmedi.

Gamze Sakınç · 27 Şubat 2013 20:35 tarihinde

09.01.2013 tarihinde Mersin Mezitli Gökçek Mobilyadan (çilek odası ) resmi YENİ katalogdan gösterilen, possıtıve single baza aldım.Teslim tarihi olarak 30.01.2013 olacağı belirtildi.01.02.2013 tarihinde yatak evime getirilip kuruldu.Ne başlığı,ne bazası,ne de ayakları bize sattıkları bazayla uzaktan yakından alakası olmayan bir baza….
Hemen Gökçek Mobilyayı arayıp durumu bildirdim.Merkezle görüşüp bana hemen döneceklerini söylemelerine rağmen 7 saat sonra yine onları ben aradım.Bana sattıkları bazanın geçen sene üretimden kalktığını söylediler.Ama buna rağmen resmini gösterip bunu bana sattılar.Yerine de uyduruk bir baza yollayıp beni kandırdılar.Gelenle aldığım arasında fiyat farkı da var.
Aynı gün çilek mobilya tüketici şikayetleri hattını arayıp durumu bildirmeme rağmen aradan 1 ay gectı ve bana herhangibir dönüş olmadı.Bu durumda ben hem maddi,hem de manevi açıdan kandırıldım.

Zehra · 11 Ekim 2012 08:58 tarihinde

Bir buçuk yıl önce adana ziyapasa magzanizdan bebek yatağı almıştım mumnun degilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Mobilya Dekorasyon

Aldora Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Aldora ile ilgili sorularınız mı var? oturma takımınızın dikişleri mi attı? Takımınızda defo mu var? En hızlı bir şekilde Aldora müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın. 444 50 38 Aldora Müşteri Hizmetleri Aldora Daha fazlasını oku…

Mobilya Dekorasyon

Bürosan Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim telefon Numarası

Bürosan ile ilgili sorularınız mı var? Oturma odanızın mobilyaları mı eskidi? Büro takımınızda defo mu var? En hızlı bir şekilde Bürosan müşteri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya tıklayın. 444 55 88 Bürosan Müşteri Hizmetleri Bürosan Daha fazlasını oku…

Mobilya Dekorasyon

Özbay Mobilya Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası

Özbay Mobilya Müşteri hizmetlerine mi ulaşmak istiyorsunuz? Oturma grubunuz mu bozuldu? Özbay Mobilya servisi mi arıyorsunuz? En hızlı bir şekilde Özbay Mobilya müşteri hizmetleri temsilcine bağlanmak için aşağıdaki numaraya dokunarak arayın. 444 14 17 Özbay Daha fazlasını oku…